Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / "GÖKBİL, SIVI KİMYASAL UZMANIDIR HIZLI KARAR ALIR VE GÜVENLE TAŞIR"

"GÖKBİL, SIVI KİMYASAL UZMANIDIR HIZLI KARAR ALIR VE GÜVENLE TAŞIR"

02.04.2018İlk ADR'li araçlarını 2002 yılında aldıklarını kaydeden Murat Tünerir, “Bu süreçte çok fazla bilgi edindik. Ama tarih 01.01.2018 ADR'siz araçla ADR'li yük taşınabildiğine şahit olduk. Bu haksız rekabettir ve yanlışların sonuçları ağır olur” diyor.

Gökbil Nakliyat Depolama ve Lojistik Sanayi; lojistik işinin en hassas yapılması gereken bölümünde faaliyet gösteriyor. Yapılacak bir hata geri dönülemez sonuçlar getirebiliyor.

Gökbil'in en önemli farkını “kurulduğundan bu yana hep aynı işi yapması” olarak açıklayan Emniyet ve Kalite Koordinatörü Murat Tünerir, “Sadece sıvı kimyasal taşıma işi yaptığımız için bu konuda her türlü yetkinliğe ve know how'a da sahibiz. Odaklandığımız işi de layıkıyla yaparız” açıklamasını yapıyor.

Son zamanlarda tank konteyner işine girmeye çalışan birçok firma olduğuna dikkat çeken Tünerir, “Serbest rekabet ortamıdır, tabi ki girecektir. Biz Türkiye'de henüz ADR'nin adı geçmezken ilk ADR'li aracımızı 2002 yılında almıştık. Bu süreçte çok fazla bilgi edindik. Ama tarih 1.1.2018 ADR'siz araçla ADR'li yük taşınabildiğine şahit olduk. Bu haksız rekabettir ve yanlışların sonuçları ağır olur. Bizim için önce insan, sonra çevre ardından malzeme gelir. Malzemeyi yerine koyabilirsiniz, çevre de süreç içinde eski haline dönebilir ama insan bir daha geri gelmez. Bu nedenle emniyetli ve uygun ekipmanın kullanılması hepimiz için önemlidir. Yanınızdan bir tanker geçiyor, içinde ne olduğunu bilmiyorsunuz. Tehlikeli madde yazıyor ama o aracın içindeki sıvının taşınabileceği nitelikte olup olmadığını bilemiyoruz. Bu denetlemeler yapıldığı zaman bundan herkes kazançlı çıkacaktır. Eskiden bu denetlemeler hiç yapılmazdı. Ancak yeni yeni bu denetlemelerin yapıldığını görüyoruz. Çünkü sadece malı taşıyan değil, taşıtana da ceza veriliyor” ifadelerini kullanıyor.

“Yalnızca aracın ADR'li olması yetmez”

1'den 9'a kadar tehlikeli madde sınıfları bulunduğunu söyleyen Murat Tünerir, “Birinci sırada askeri mühimmat yer alır ve bunu askeri araçlar taşır. 3. ve 6. sınıf ekipmanlar yanıcı özellikleri olduğu için en tehlikelileridir. Tank konteyner, araç ve sürücü de dahil olmak üzere ADR niteliklerini üzerinde bulundurmalıdır. Sadece araç kullanmasını bilen birine o aracı emanet edemezsiniz. Sürücü mutlaka SRC 5 belgeli olmalıdır. Çünkü bir acil durumda ne yapacağını bilemeyen sürücü büyük felaketlerin yaşanmasına neden olabilir. Halkanın bir parçası zayıfsa oradan kopar. İçinde insan olan bir işi yapan hiçbir şirket, sonuna kadar mükemmel bir hizmet sunduğunu iddia edemez. Biz de hata yapılabiliriz ama mağduriyet yaşatmayız” diyor.

“Gökbil'de müşteri talepleri en hızlı yanıt bulur”

Firmalarını rakiplerinden ayıran önemli farklar bulunduğunun altını çizen Tünerir, bunları da şöyle sıralıyor: “Gökbil, hızlı karar alabildiği için tüm müşteri taleplerine çok daha hızlı cevap verebiliyor. Bir talep geldiğinde, üst yönetimle paylaşılır ve yapılır. Ama daha kompakt firmalarda bu süreç böyle hızlı yürümez. Birkaç yönetici aşamasından sonra, tepe yöneticinin kararı beklenir ve süreç de uzadıkça uzar. Ben bir depoda 100 konteyner bekletmiyorum. Daha sınırlı ekipmanım var ama daha efektif kullanırım. Portföyümüzde 650 tank konteyner bulunuyor. Yüzde 10-15'lik kısım da, Hollanda ve Çin'den hemen temin edilebilecek şekilde yedektedir.  Çünkü çalıştığımız operatörün elinde şu an için 1.500 tankı var.”

Hedef, her yıl olduğu gibi yüzde 10-15 büyümek

Gökbil'in  her yıl olduğu gibi bu yıl da yüzde 10-15 oranında bir büyüme hedeflediğini belirten Tünerir, “Şu ana kadar bu hedeflerimizden hiç şaşmadık. Önümüzdeki dönemde de böyle bir büyüme ortamını yakalayamazsak 3. ülkelerde bunu gerçekleştirmek için planlar yapabiliriz. Şu an Hindistan, Çin, Mısır, Tayvan, İsrail, İspanya, İngiltere, Estonya'da tanklarımız var. Çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

Selçuk ONUR - LOJİSTİK EKİPMANLAR

Kaynak: lojiport.com
 
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr