Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD BAŞKANI ELDENER LOJİSTİK ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞTU

UTİKAD BAŞKANI ELDENER LOJİSTİK ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞTU

UTİKAD BAŞKANI ELDENER LOJİSTİK ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞTU26.12.2017UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencileri ile 22 Aralık 2017 tarihinde bir araya geldi. Biga Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Uluslararası Lojistik Topluluğu tarafından düzenlenen Lojistik Zirvesi'ne katılan Eldener, “Lojistiğe Yön Verenler” konulu panelde sunum yaptı.

Geleceğin lojistik uzmanlarına Türk lojistik sektörü ve lojistiğin geleceği hakkında önemli bilgiler veren Eldener, “Lojistik uzmanlığı geleceğin meslekleri arasında yer alıyor. Ancak bu noktada dünyadaki gelişim ve değişimi yakından takip etmek ve dijitalleşmeye hakim olmak çok önemli” diye konuştu.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD, Türkiye'de lojistik kültürün geliştirilmesi hedefine yönelik çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. UTİKAD, kendi bünyesinde düzenlediği mesleki eğitimler ve FIATA Diploma Eğitimi Programı ile sektöre hizmet etmeye devam ederken akademik eğitimi de destekliyor.

Lojistik eğitimi alan üniversiteli öğrencilerle bir araya gelme fırsatlarına büyük önem veren UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener'in son adresi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ydi. Eldener, Biga Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Uluslararası Lojistik Topluluğu tarafından 22 Aralık'ta düzenlenen Lojistik Zirvesi'ne katıldı.

Prof. Dr. Ramazan Aydın Yerleşkesi BİİBF Didem Yaman Amfisi'nde gerçekleştirilen ‘Lojistiğe Yön Verenler' konulu panelde üniversiteli gençlerle bir araya gelen Eldener, Türk lojistik sektörü ve lojistiğin geleceği hakkında detaylı bir sunum yaptı.

Sunumunda lojistiğin dış ticaretten bağımsız düşünülemeyeceğinin altını çizen UTİKAD Başkanı Eldener, “Ülkemizde son 10 yılda önemli yatırımlar yapıldı. Özellikle alt yapı anlamında yapılan yatırımlarla ‘hub' olma iddiamıza bir adım daha yaklaştığımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Lojistik sektörünün hacminin 100 milyar TL'nin üzerinde olduğunu belirten Eldener, “Önümüzdeki yıllarda bu rakamın daha da artacağını öngörebiliyoruz. Son 10 yılda hava kargo kapasitemiz 4 kat arttı, Türk Bayraklı deniz filomuz ise yüzde 60 oranında büyüdü. Demiryollarının serbestleştirilmesi ile bu modda da önemli bir performans yakalayacağız” dedi.

Türkiye'nin taşımacılık koridorlarının merkezinde yer aldığını vurgulayan Emre Eldener, “BTK'nın hattının açılması ile sektörümüzün önünde de yeni bir sayfa açıldı. Bu gelişmeler sektörümüz açısından son derece umut verici. Ancak bu süreçte atlamamız gereken önemli bir diğer nokta ise; dünyayı etkisi altına alan Endüstri 4.0'ın sektörümüze etkileri olmalıdır.  Önümüzdeki yıllarda taşıma işleri organizatörlerinin birer yazılım firması gibi çalışacağını düşünüyoruz. Bu yüzden genç meslektaş adaylarımızın bu gelişmeleri takip etmesi ve dijital dünyaya hakim olması çok önemli” diye konuştu.

Sektörün dönüşümü hakkında detaylı bilgiler veren UTİKAD Başkanı Emre Eldener, lojistik eğitimi alan öğrencilere iş hayatıyla da ilgili olarak önemli ipuçları verdi. Lojistik uzmanlığının geleceğin meslekleri arasında yer aldığının da altını çizen Eldener, yoğun ilgi gören panelin sonunda öğrencilerin sorularını cevaplamayı da ihmal etmedi. 
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr