Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD LOJİSTİK SEKTÖRÜNE YÖNELİK DEVLET DESTEKLERİ SEMİNERİ DÜZENLEDİ

UTİKAD LOJİSTİK SEKTÖRÜNE YÖNELİK DEVLET DESTEKLERİ SEMİNERİ DÜZENLEDİ

UTİKAD LOJİSTİK SEKTÖRÜNE YÖNELİK DEVLET DESTEKLERİ SEMİNERİ DÜZENLEDİ19.12.2017Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD, 12 Aralık 2017 tarihinde üyeleri için ‘Lojistik Sektörüne Yönelik Devlet Destekleri Semineri' düzenledi. Elite World Europe Otel'de düzenlenen ve üyelerin yoğun ilgi gösterdiği seminere Ekonomi Bakanlığı, Türk Eximbank ve KOSGEB yetkilileri konuşmacı olarak katıldı.

Lojistik sektörüne yönelik devlet desteklerinin detaylı olarak anlatıldığı seminerde; katılımcı firmaların temsilcileri desteklere yönelik sorularını yetkili isimlere sorma şansını da yakaladı. Sektörün önünde yeni fırsatlar açabilecek devlet destekleri semineri UTİKAD üyeleri tarafından takdir topladı.

Döviz kazandırıcı hizmetler arasında yer alan lojistik sektörü de bir süredir çeşitli devlet desteklerinden yararlanabiliyor. Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD'ın Ekonomi Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler geçtiğimiz aylarda olumlu sonuçlar vermiş ve lojistik sektörüne yönelik uluslararası fuarlar da destek kapsamına alınmıştı. Bu çalışmalar kapsamında, Ekim ayında Malezya'da gerçekleşen FIATA Dünya Kongresi'ne Ekonomi Bakanlığı'nın desteğiyle UTİKAD Ticaret Heyeti olarak katılım da sağlandı.

Lojistik sektörüne yönelik devlet destekleri için bakanlıklarla çalışmalarını sürdüren UTİKAD, üye firmalarının sektöre verilen desteklerden daha fazla yararlanabilmesi hedefliyor. UTİKAD, bu hedef doğrultusunda 12 Aralık 2017 tarihinde Elite World Europe Otel'de ‘Lojistik Sektörüne Yönelik Devlet Destekleri Semineri' düzenledi. Üyelere açık olarak gerçekleştirilen seminere Ekonomi Bakanlığı, Türk Eximbank ve KOSGEB yetkilileri konuşmacı olarak katıldı.
 
UTİKAD üyesi firmaların temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği seminerde açılış konuşmasını yapan UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur, “UTİKAD olarak üyelerimizin devlet desteklerinden daha fazla yararlanabilmesinin önünü açmak için uzun bir süredir çalışıyoruz. Bu kapsamda bakanlıklarla yakın ilişkilerimizi sürdürüyoruz” diye konuştu. Ekonomi Bakanlığı desteklerinin sektörün hızlı gelişiminin takibi açısından da büyük önem taşıdığının altını çizen Uğur, “Sektörümüz büyük bir değişimi yaşıyor. Endüstri 4.0'ın etkilerini iş yapış şekillerimizde her geçen gün daha yoğun olarak hissediyoruz. Bu noktada firmalarımızın hem dünyadaki gelişmeleri yakından izlemesi hem de markalaşma süreçlerini kurgulayabilmesi için Ekonomi Bakanlığı'nın desteklerini detaylı bir şekilde bilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur'un ardından Ekonomi Bakanlığı temsilcisi Suat Gülsoy, kürsüye çıkarak detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Öncelikle Ekonomi Bakanlığı'nın desteklere genel bakışını katılımcılarla paylaşan Suat Gülsoy, 2015/8 sayılı karar gereğince Genel Destek Programı'nın ayrıntılarını anlattı. Gülsoy, Genel Destek Programı kapsamında “Bireysel Fuar Katılımlarının” ve “Milli Katılım Organizasyonları”nın desteklendiğini belirtti. Bunun yanı sıra Marka Destek Programları ve Turquality hakkında da bilgi veren Gülsoy, desteklere başvuru ve sonuçlandırma süreçlerini paylaştı.

Ekonomi Bakanlığı temsilcisi Gülsoy'un ardından Türk Eximbank yetkilisi Ahmet Kolukısaoğlu söz aldı. Türk Eximbank'ın çalışma prensiplerini ayrıntılı bir şekilde anlatan Kolukısaoğlu, katılımcılara Reeskont Kredisi ve Uluslararası Nakliyat Pazarlama Kredisi hakkında bilgiler verdi.
 
Seminerde son olarak KOSGEB temsilcisi Mete Koyuncu sunum yaptı. KOBİ'lerin rekabet güçlerini geliştirmeye ve girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik nitelikli hizmet ve destekler sunmayı hedeflediklerini belirten Koyuncu; katılımcılara “Yurt içi Fuar Desteği' programını anlattı.


UTİKAD tarafından düzenlenen “Lojistik Sektörüne Yönelik Devlet Destekleri Semineri” katılımcıların sorularının yanıtlanması ile devam etti. Seminerin kapanış konuşmasını yapan UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Havayolu Çalışma Grubu Başkanı Mehmet Özal, seminerin birçok üye firmaya yol göstereceğinin altını çizdi. Seminer sonunda Ekonomi Bakanlığı, Türk Eximbank ve KOSGEB yetkililerine teşekkür belgesi verildi.