Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD’DAN TURGUT ERKESKİN FIATA BAŞKANLIK DİVANI’NA SEÇİLDİ

UTİKAD’DAN TURGUT ERKESKİN FIATA BAŞKANLIK DİVANI’NA SEÇİLDİ

UTİKAD’DAN TURGUT ERKESKİN FIATA BAŞKANLIK DİVANI’NA SEÇİLDİ17.10.2017

Türk lojistik sektörünü uluslararası platformlarda temsil etme görevini başarıyla sürdüren Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD, 4-8 Ekim 2017 tarihleri arasında Malezya’da düzenlenen FIATA Dünya Kongresi’nde büyük bir başarıya daha imza attı.

UTİKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgut Erkeskin, kongrenin son günü yapılan seçimlerde en yüksek oyu aldı ve ‘Kıdemli Başkan Yardımcısı’ olarak FIATA Başkanlık Divanı’na girdi.

445 üyesi ile Türk lojistik sektörünün çatı kuruluşu olan UTİKAD, uluslararası bir başarının daha sahibi oldu. 2010-2016 yılları arasında UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan ve halihazırda UTİKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Turgut Erkeskin, FIATA Başkanlık Divanı’na seçildi.

2013 yılından bu yana FIATA Yönetim Kurulu’nda Başkan Yardımcılığı ve FIATA Avrupa Bölge Başkanlığı görevini yürüten Erkeskin, 4-8 Ekim tarihleri arasında Malezya’da düzenlenen FIATA Dünya Kongresi kapsamında gerçekleştirilen 2017 FIATA Genel Kurul Toplantısı’nda yapılan seçimlerde adaylar arasında en yüksek oyu alarak Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak Başkanlık Divanı’na girdi.

FIATA Yönetim Kurulu üyeliğinin yanı sıra FIATA Avrupa Bölge Başkanlığı, Dünya Kongresi Düzenleme Komitesi üyeliği, Denizyolu Çalışma Grubu, Sürdürülebilir Lojistik Çalışma Grubu üyeliği görevlerini yürüten Turgut Erkeskin, FIATA’da üstlendiği bu önemli görevlerle Türkiye lojistik sektörünü ve UTİKAD’ı da uluslararası platformlarda başarıyla temsil etmekteydi. Bu başarılı çalışmaların sonucu olarak son FIATA genel kurulunda yapılan seçimlerde, geçerli oyların neredeyse tamamını alarak en yüksek oyla Başkanlık Divanı’na giren Kıdemli Başkan Yardımcısı oldu.

FIATA Başkanlığı’na da Pakistan temsilcisi Badar Badat’ın seçildiği bu genel kurulda seçilen Başkanlık Divanı ve Yönetim Kurulu üyeleri önümüzdeki iki yıl boyunca görev yapacak. Erkeskin Kıdemli Başkan Yardımcılığı görevine ek olarak FIATA bünyesindeki diğer görevlerine de devam edecek.

UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener başkanlığında kongreye katılan 16 kişilik UTİKAD delegasyonu kongre kapsamında yapılan toplantılara ve ikili iş görüşmelerine katıldı. Bu görüşmelerin yanı sıra seçimlere yönelik lobi çalışmalarını da yürüten UTİKAD delegasyonu alınan bu çok başarılı sonuçla kongreyi tamamladı.

Seçim sonuçlarını ve kongreyi değerlendiren UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener “Yıllarca UTİKAD’da başarıyla başkanlık yapmış olan ve halen de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Turgut Erkeskin FIATA gibi lojistik sektörünün dünyadaki en saygın kuruluşunda Kıdemli Başkan Yardımcılığı göreviyle hepimizi gururlandırdı.  Neredeyse oyların tamamını alarak bu göreve seçilmesi Turgut Erkeskin’i yakın gelecekte FIATA Başkanı olarak da göreceğimizin güçlü bir göstergesidir. Yalnızca sektörümüz değil aynı zamanda ülkemiz de bu sonuçla ne kadar gururlansa azdır” dedi.

FIATA Kıdemli Başkan Yardımcılığına seçilen Turgut Erkeskin “Gücümüzü sektörümüzden, üyelerimizden ve UTİKAD olarak etkin çalışma disiplinimizden alıyoruz. Öyle ümit ediyorum ki öncülük ettiğimiz bu yolda sektöre yeni katılan genç meslektaşlarımız çok daha etkin çalışmalar yapacaklardır” dedi.

31 Mayıs 1926 yılında kurulan International Federation of Freight Forwarders Associations (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu) FIATA,150 ülkeden 40 bin lojistik firması ve yaklaşık 10 milyon istihdam ile dünya lojistik endüstrisini temsil ediyor. UTİKAD’ın da üyesi olduğu federasyon taşımacılık ve lojistik sektöründeki en kapsamlı sivil toplum kuruluşu olarak dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteriyor.

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr