Karayolu

KAPIKULEDE 20 KİLOMETRE TIR KUYRUĞU VE GURBETÇİ YOĞUNLUĞUKAPIKULEDE 20 KİLOMETRE TIR KUYRUĞU VE GURBETÇİ YOĞUNLUĞU01.08.2017Edirne Kapıkule Sınır Kapısında yurt dışına çıkış yapmak için bekleyen TIR’lar 20 kilometre kuyruk oluştururken, izinlerini geçirmek için yurda giriş yapmak isteyen gurbetçiler yüzlerce araçlık konvoyla yoğunluk yaşanmasına neden oldu. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, Kapıkule’de son 3 günde 20 bin araçla 68 bin Türk işçinin yurda giriş yaptığını açıkladı.

Türkiye’nin Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısında 3 gündür büyük ve küçük araç yoğunluğu yaşanıyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden yükledikleri ihraç yükleri ile Kapıkule Sınır Kapısına gelen TIR’lar 20 kilometre kuyruk oluşmasına neden oldu.

Sıranın kendisine gelmesini bekleyen TIR sürücüleri yoğunluğun yakıt kuyruğundan ve Bulgaristan’ın oluşan yoğunluğa cevap verememesinden kaynaklandığını dile getirdi. Saatlerce kuyrukta bekleyen sürücüler, temel ihtiyaçlarını dahi giderememekten şikayetçi.

İstanbul’dan yüklediği ihraç yükünü Almanya’ya götürmek için Kapıkule Sınır Kapısı’nda 2 gündür sıranın kendisine gelmesini bekleyen Cafer Soylu, “Neden beklediğimizi bilmiyoruz. 2 gündür aç, susuz çaresiz şekilde burada bekliyoruz” dedi. Diğer TIR sürücüleri de kuyrukta beklemelerine isyan ederek yetkililerden yardım istedi. Bulgaristan açılan Hamzabeyli Sınır Kapısında ise TIR kuyruğu 10 kilometreyi buldu.

KAPIKULEDE GURBETÇİ YOĞUNLUĞU

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yaz tatillerini geçirmek için Kapıkule Sınır Kapısında gelen Türk işçileri yoğunluk yaşanmasına neden oluyor. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre son 3 günde Kapıkule Sınır Kapısından yurda 20 bin araç ile 68 bin yolcu giriş yaptı.

Almanya’dan Giresun’daki ailesiyle tatilini geçirmek üzere yurda giriş yapan Nilgün Durukan, Bulgar ve Sırbistan gümrüklerinde çok beklediğini belirterek, “Almanya’dan 2 gün önce yola çıktık. Önce Sırbistan ardından Bulgaristan gümrüklerini geçmek için saatlerce beklettiler. Türkiye’ye giriş yaparken uzun kuyruk vardı. Burada da çok bekledik ama vatanımıza canım feda” dedi.

Hava sıcaklığının gölgede 35 dereceyi bulduğu Kapıkule Sınır Kapısında gurbetçilerin ülkeye giriş yapmak için bekleyişleri devam ediyor. Yetkililer, yola çıkacak Türklerin, sınır kapılarını canlı olarak gösteren internet sitelerini takip etmelerini istedi.

Kaynak: lojistikglobal.com 
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72