Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / RAIL CARGODAN ÖNEMLİ TÜRKİYE KARARI

RAIL CARGODAN ÖNEMLİ TÜRKİYE KARARI

RAIL CARGODAN ÖNEMLİ TÜRKİYE KARARI05.07.2017

Rail Cargo Avusturya AG Yönetim Kurulu Başkanı Eric Regter, TCDD Taşımacılık ziyareti esnasında yaptığı açıklamada ilk etapta işletilen trenlerin sayısında yüzde 50 artırmak istediklerini ifade etti.

Rail Cargo Avusturya Yönetim Kurulu Başkanı Eric Regter ve Rail Cargo Logistic Türkiye Genel Müdürü Murat Hürmen, TCDD Taşımacılık AŞ’yi ziyaret etti. Ziyaret sırasında, Rail Cargo Şirketi temsilcileri ve TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt iki şirket arasındaki iş birliği fırsatlarını ele aldı.

Görüşmede Genel Müdür Veysi Kurt, demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesi süreci konusunda bilgi vererek, altyapı, işletmecilik ve sanayi olarak dünya standartlarına ulaşan bir demiryolu sektörüne sahip olan Türkiye’nin Avrupa ile Ortadoğu ve Orta Asya arasındaki taşımalarda en ekonomik, en hızlı orta demiryolu koridoru haline geldiğine dikkat çekerek şunları ifade etti: “Rail Cargo temsilcilerinin ziyaretinden büyük onur ve mutluluk duyduk. Uluslararası ölçekli bu şirketlerle yapacağımız çok güzel projeler olduğuna inanıyoruz. Viyana’dan Orta Asya’ya Çin’e tren çalıştırabiliriz. Avrupa ve Çin arasındaki yük taşıma potansiyelinden ülkemizin daha fazla pay alması gerekmektedir. Çünkü orta demiryolu koridorumuz diğer seçeneklere göre hem daha kısa hem daha güvenli ve hızlı bir taşımacılığa imkan vermektedir. İşbirliğimizin artması coğrafyamıza da mutluluk ve huzur getirecektir.”

TCDD Taşımacılık ile Avrupa- Asya ülkeleri arasında model taşımacılığı kurabiliriz

Rail Cargo Avusturya Yönetim Kurulu Başkanı Regter de ulaşımın insanları birbirine bağladığına dikkat çekerek şunları söyledi:” TCDD Taşımacılık AŞ’ye öncelikle başarılar diliyoruz. Türkiye’nin son yıllarda demiryolu sektöründe yaptığı yatırımlardan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Özellikle, Kars- Bakü-Tiflis demiryolu projesinden büyük bir heyecan duyuyoruz. Demiryolu lojistiği sektöründe köklü ve uzman iki kuruluşun aynı şeyleri düşündüğüne ortak neleri başarabileceğine odaklandığına inanıyorum. İlk etapta işletilen trenlerin sayısını yüzde 50 artırmak istiyoruz. Çin Asya-Avrupa arası çok önemli bir bağlantı. Büyük hacimli taşımacılar gerçekleştirilecek. Ortaya çıkan sorunları ivedilikle çözmeliyiz, bunu yapacak güce ve kararlılığa sahibiz.”

TRENHABER.COM

Kaynak: lojiport.com