Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / "GÜMRÜK BİRLİĞİNİN GÜNCELLENMESİYLE İLGİLİ TEREDDÜT YOK

"GÜMRÜK BİRLİĞİNİN GÜNCELLENMESİYLE İLGİLİ TEREDDÜT YOK

30.06.2017Ekonomi Bakanı Zeybekci, Avrupa Birliği'nin Gümrük Birliğinin güncellenmesiyle ilgili tereddüdünün bulunmadığını söyledi. Zeybekci ayrıca, Körfez ülkeleriyle Katar arasında yaşanan krizin ardından bu ülkeye toplam 121 kargo uçağı malzeme gittiğini açıkladı.

Gümrük Birliğinin güncellenmesiyle ilgili Avrupa Birliği ile yürütülen görüşmelere dair açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Avrupa Birliği'nin anlaşmanın güncellenmesiyle ilgili hiçbir tereddütü bulunmadığını, sürecin iki taraf içinde kazançlı olacağını ifade etti.

Zeybekci, "Karşı tarafta ve bizim tarafımızda. Yani Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de Gümrük Birliği güncellenmesinin şu anda sanayi ürünlerini kapsayan Gümrük Birliğinin, sanayi ürünlerinin tamamını, hizmetler sektörünü, tarım ve gıdayı ve kamu alımlarını, elektronik ticareti. Yani Avrupa Birliği ile ekonomik entegrasyon diyeceğimiz bu güncellemeyi Avrupa Birliği ile Türkiye yapma konusunda hiçbir tereddütleri yok. Her iki taraf kazanacak. Şu anda yaklaşık olarak 150 milyar dolar olan karşılıklı ticaret hacmimiz bu güncelleme gerçekleştiği andan itibaren yaklaşık olarak bir yıl içinde 200 milyar dolara, beş yıl içinde de 300 milyar dolara çıkacak. Tabi ki Avrupa Birliği ile aramızda en güçlü platformda ekonomik anlamda gümrük birliği platformu. Bu da tam üyelikle ilgili bizi destekleyen bir süreç olacak. Şu anda bununla ilgili de tam bir uyum içinde yolumuza devam ediyoruz." diye konuştu.

"Katar'a 121 kargo uçağı gitti"

Körfez ülkelerinin Katar ile ilişkilerini askıya almasının ardından bu ülkeye yönelik artan ihracata da değinen Zeybekci, "Dün gece saat 12 itibarıyla 121 tane kargo uçağı gitti bugüne kadar. Dile kolay dünyanın en büyük bugüne kadarki hava taşıma operasyonunu 2 haftada yaptık. Bir gemi gitti arkasından 7 tane tır gitti. Arkasından da bir gemi daha ve bugün uçaklar devam ediyor" dedi.

Kaynak: ulasimonline.com

 

 

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr