Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI, YENİ YETKİLERLE DONATILDI

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI, YENİ YETKİLERLE DONATILDI

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI, YENİ YETKİLERLE DONATILDI20.06.2017

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör tarafından tamamlanan veya devam eden ulaştırma altyapılarının inşaatı ve işletmesi için Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) Modeli, geliştirme yetkisi verildi.

TBMM’de "Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi" Yasa Tasarısı’nda AK Parti'nin önergesi ile değişiklik yapıldı.

TBMM’de görüşülen “Sanayi’nin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Yasa Tasarısı"nın görüşmeleri sırasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına yeni yetkiler verildi.

Kabul edilen tasarı ile 'kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör tarafından tamamlanan veya devam edenler ulaştırma altyapıları' da kapsama alındı. Ulaştırma altyapılarını da kapsayan önerge ile artık bakanlık liman, sanayi siteleri, fabrika, rafineri, endüstriyel tesis, organize sanayi bölgesi, maden ocağı, sanayi kuruluşları, hava meydanları için gerekli olan ulaştırma altyapılarının inşaatı ve işletmesi için Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) modelleri geliştirebilecek.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın teşkilat ve görevleri hakkında yapılan KHK’de AK Parti’nin önergesiyle değişikliğe gidildi. AKP tarafından önerilen ulaştırma altyapılarının inşaatı ve işletmesinin sağlanması amacıyla kamu ve özel sektör işbirliği modellerinin geliştirilmesi tasarısı kabul edildi. Kabul edilen tasarıyla beraber bakanlık, ‘proje bazında gerekli gördüğü hallerde özel sektör gerçek ve tüzel kişilerle müzakerelerde bulunmak, katkı payları belirlemek, taahhüt vermek ve almak, kiralamak, kiraya vermek, işletmek, işlettirmek, garantiler almak ve vermek özel sektörün katılımını sağlamak, ortaklık tesis etmek’ gibi işlemler de yapabilecek.

Kaynak: ulasimonline.com

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr