Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / DİJİTAL KOBİ’YE 5 YENİ FIRSAT

DİJİTAL KOBİ’YE 5 YENİ FIRSAT

DİJİTAL KOBİ’YE 5 YENİ FIRSAT13.06.2017Teknolojideki gelişmeler sanayi bölgelerinde de hissedilmeye başlandı. Yeni yatırımlarda dijital fabrikaların rüzgârı eserken, maliyetler de yüzde 60 düşüyor. İşte rakiplerinizden bir adım öne çıkmanız için yapmanız gerekenler

Türkiye’deki KOBİ’ler, teknolojik gelişmelerin sanayide radikal bir dönüşüm yaratacağına inanıyor. Bu motivasyon, sanayi bölgelerinde de hissedilmeye başlandı. Yeni yatırımların çoğunda dijital ve robotik fabrikalar öne çıkıyor. Makineler arası iletişim donanımlarına sahip fabrikaların en önemli özelliği ise maliyetleri yüzde 60’a varan oranda azaltması. 2017’de hayata geçirilen teşvikler ve artan internet hızı da dijital dönüşüme olan ilgiyi artıran diğer unsurlar oldu. Bu alanda yararlanabileceğiniz birçok fırsat bulunuyor. İşte küresel rakiplerinizden bir adım öne çıkmanız için yapmanız gerekenler…

3 BOYUTLU TEŞVİK BAŞLADI

Türkiye girişimci teşvikleri konusunda adeta bir cennet. Örneğin yurtdışından yüksek teknoloji ihracatı yapan ya da ara malı veya hammadde üreten bir şirket satın almak isterseniz bu operasyona 500 bin dolara kadar destek var. Yabancı ortaklığa 200 bin, Endüstri 4.0 yatırımlarına ise 3 milyon dolara kadar faiz desteği de sağlanıyor.

AKILLI DEPO GELDİ

KOBİ’ler, küresel rekabete güç katan yapay zekâlı depolara taşınmaya başladı. İnsansız ve yüzde 80 tasarruf sağlayan dijtal depolar, ihracatı da kendi yazılımları ile otomatik olarak gerçekleştiriyor. Yeni yatırımlara yüzde 50’ye varan oranda da devlet desteği var.

BULUTA GEÇİŞTE ALTYAPI TAMAM

Bulut bilişim sayesinde eskiden sadece büyük kurumların ciddi yatırımlar sonucu sağladıkları servis seviyelerini ve yedekliliği, artık KOBİ’ler de yakalayabiliyor. Ayrıca hükümet, Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’na göre, söz konusu dönemde KOBİ’ler için “bulut programı” geliştirilmesine yönelik çalışmalar başlattı. Bu kapsamda, başta KOBİ’ler olmak üzere işletmelerin iş verimliliğinin artırılmasında bilgi teknolojilerinden yararlanıyor. KOBİ’lere yönelik sunulacak altyapı ve yazılım hizmetlerinin bulut bilişimiyle sağlanabilmesi konusunda bir program uygulamaya geçildi. Bu da yeni yatırım maliyetlerini yüzde 40 azalttı.

40 BİN PROJEYE 2 MİLYAR EURO

Yeni dönem AB fonlarından olan Horizon Programı’nda 2017 için önemli fırsatlar var. Avrupa Birliği, katma değer üretecek inovatif projelerin hayata geçmesi için 80 milyar euroluk bir fon ayırdı. Bu fonun 2 milyar eurosu sadece KOBİ’lere tahsis edildi. Fon Türkiye’den 40 bine yakın proje bekliyor.

DİJİTAL OSB ‘DE BEDAVA ARSA VAR

Devam eden endüstriyel dönüşüm hedefi kapsamında Türkiye’nin birçok kentinde 4. Sanayi Devrimi’ne uyumlu organize sanayi bölgeleri kuruluyor. 2018’de 30 yeni OSB’yi hayata geçirme kararı alan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu yatırımlarla yenilikçi sektörlerin de önünü açtı. OSB’lerde ücretsiz arsa tahsisi de var.

Kaynak: lojistikglobal.com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr