Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / LOJİSTİKTE, 150 MİLYAR TLLİK KAYIT DIŞINA DİJİTAL ÇÖZÜM

LOJİSTİKTE, 150 MİLYAR TLLİK KAYIT DIŞINA DİJİTAL ÇÖZÜM

LOJİSTİKTE, 150 MİLYAR TLLİK KAYIT DIŞINA DİJİTAL ÇÖZÜM06.06.2017Tırport Pazarlama Direktörü Burcu Kale, lojistik sektöründe başlayacak olan online izleme dönemiyle, sektörde kayıt dışı olan yaklaşık 150 milyar TL'nin kayıtlı ekonomiye kazandırılabileceğini belirtti.

Her gün 900 bin kamyonun yük aldığı Türkiye'de, lojistik sektöründe yıllık ciro 400 Milyar TL'ye yaklaştı. Bu rakamın yaklaşık yüzde 40'ında kayıt dışı bir ekonominin varlığından söz ediliyor. Lojistik sektöründe online izleme ile kayıt dışı ekonomiyi mercek altına almayı amaçlayan devlet, yaklaşık 150 Milyar TL'yi kayıt altına alabilmek için kolları sıvadı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Nisan ayında lojistik sektörünün değerlendirmesine sunulan yeni "Karayolu Taşıma Yönetmeliği", karayolu taşımacılığına 'dijital dönüşümü' zorunlu kılacak yeni hükümler ile dikkatleri çekiyor. Artık, karayolundan taşınacak olan yüklerin, tüm evraklarının en geç 6 saat içinde dijital olarak kayıt altına alınması zorunda olacak. Yönetmelikte dikkat çeken başka bir yenilik ise, taşımayla ilgili sorumluluğun, sadece yükü taşıyan firmayı değil, aynı derecede "yük vereni" de kapsıyor olması. Yük verenler, taşıma operasyonlarını dijital altyapıyla takip edecek lojistik firmaları ile çalışacak.

'Dijital dönüşüm' ile kayıt dışına son verilmesi hedefleniyor

İşini kuralına uygun yapan tüm lojistik firmaları için haksız rekabet oluşturan ve yüzde 40'ı bulan kayıt dışı ekonominin, artık kabul edilmeyeceği de yeni yönetmelik ile netleşiyor. Yönetmelik taslağının duyurulmasıyla birlikte, birçok lojistik firmasının kendilerini bekleyen yeni nesil taşımacılık kanunlarına nasıl bir altyapı ile adapte olacaklarını, şimdiden araştırmaya başladıkları görülüyor. Tırport Pazarlama Direktörü Burcu Kale, lojistik sektöründe başlayacak olan online izleme dönemiyle, sektörde kayıt dışı olan yaklaşık 150 milyar TL'nin kayıtlı ekonomiye kazandırılabileceğini belirtti.

Lojistik firmaları ve yük verenler, yeni yönetmeliğe 'Tırport' ile hazırlanıyor

Tırport'u kullanan lojistik firmalarının, tüm lojistik operasyonlarını dijital olarak yönetmekte olduğunu kaydeden Kale, şunları söyledi: "Ücretsiz Tırport üyeliği sayesinde, kendilerine özel dijital yönetim paneline kavuşan firmalar, operasyondaki tüm yüklerini konum tabanlı ve gerçek zamanlı olarak takip ederken, taşımaları ile ilgili tüm evraklarını da yeni yönetmeliğin gereğinde olduğu gibi anında dijital olarak arşivlemektedirler. Özetle, yük veren firmalarının, anlaşmalı kamyoncuları ile taşımasını gerçekleştirdikleri yüklerin; irsaliye, fatura, teslim irsaliyesi gibi tüm evraklarının, 'Tırport Mobil Uygulaması' sayesinde anında sisteme yüklenmesi gerçekleşmektedir. Böylece, hem lojistik firmaları, hem yük verenler, kanuni zorunlulukları yerine getirebilecekleri gibi, aynı zamanda yüklerinin takibini de yüksek bir verimlilik ile sağlamaktadırlar" diye konuştu.

Lojistik sektörü Endüstri 4.0'a hazırlanıyor

Dünyanın sayılı start-up projelerinden birisi olduklarının altını çizen Kale, sektörü Endüstri 4.0'a hazırlamakta olduklarını anlatarak, "Lojistik sektörünün dijital dönüşüm ihtiyaçlarına uygun olarak hayata geçirdiğimiz Tırport Erp ve mobil uygulamamız, sektöre yoğun olarak hizmet vermeyi sürdürüyor. Lojistik sektörü, Endüstri 4.0'a, Tırport uygulamaları ile hazırlanıyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: lojiport.com

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr