Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Demiryolu / BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLUNUN TÜRK TARAFI AY SONU BİTİYOR

BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLUNUN TÜRK TARAFI AY SONU BİTİYOR

BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLUNUN TÜRK TARAFI AY SONU BİTİYOR05.06.2017Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin bu ay sonunda biteceğini açıkladı.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'ni yerinde inceleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'ne ilişkin, "Bu ayın sonu itibarıyla Türkiye tarafı tamamlanmış olacak. Bu raylarda tren çalışabilir hale gelecek" dedi.

Projenin sadece Türkiye için değil dünya için çok önemine işaret eden Bakan Arslan, "Proje, bölgemiz için önemli ama ülkemiz için çok daha önemli. Avrupa’dan Asya’ya özellikle 'Tek yol, tek kuşak' projesini de düşünürseniz orta koridoru kesintisiz hale getirecek bir demiryolu projesi. Bu hat sadece Türkiye için değil Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Çin dahil Orta Asya açısından önemli. Aynı şekilde Avrupa ile yük hareketini kesintisiz hale getirecek olması nedeniyle Avrupa için de aynı derece öneme haiz" dedi.

Bakan Arslan, projenin başlangıcından itibaren verdikleri destekten ötürü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'a teşekkürlerini sundu.

Demir İpekyolu için büyük mücadele

Demiryolu projesinde çok ciddi bir çalışma ve emek olduğuna dikkati çeken Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ayın sonu itibarıyla Türkiye tarafı tamamlanmış olacak. Bu raylarda tren çalışabilir hale gelecek. Gürcistan tarafından ise yaklaşık üç aylık iş var. Biz Türkiye tarafını haziran ayı sonu itibarıyla bitirmiş olacağız. Eylül ayı başı itibarıyla Gürcistan tarafı da bittiğinde bu demiryolunu kesintisiz kullanabilir hale getireceğiz. Projenin 79 kilometresi Türkiye, 26 kilometresi de Gürcistan tarafında yer alıyor. Demir İpekyolu'nun tamamlanması adına arkadaşlar olağan üstün bir gayret sarf ettiler."

Bakan Arslan, söz konusu demiryolu hattının, öncelikli olarak yük taşımacılığı için yapılsa da yolcu taşımacılığı açısından da önem taşıdığını kaydetti.

Yılda 26,5 milyon ton yük taşınacak

Projedeki tek hattı işletmeye açtıklarında ikinci hattın da yapımının planlı şekilde süreceğini ifade eden Bakan Arslan, "Çin'den Avrupa’ya çok ciddi bir yük hareketi var. Biz bu yük hareketinin Türkiye üzerinden yapılmasını ve ülkenin bundan yeterli payı alabilmesini amaçlıyoruz. İstanbul'da denizin altında Marmaray'ı yürüterek ulaşımı kesintisiz hale getirdik. Bu demiryolu hattı üzerindeki eksik halkayı da tamamladığımızda yılda 26,5 milyon ton yük taşınacak" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin projeyle yük taşımacılığını iki katına çıkaracağını dile getiren Bakan Arslan, Çin'den çıkan bir yükün ekonomik olarak Avrupa'ya gidebilir hale geleceğini söyledi.

Bakan Arslan, çalışmaları tarihi dokuya da zarar vermeden yürüttüklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: dunya.com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr