Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ÇİNDEN KUŞAK VE YOLA 79 MİLYAR DOLARLIK DESTEK

ÇİNDEN KUŞAK VE YOLA 79 MİLYAR DOLARLIK DESTEK

ÇİNDEN KUŞAK VE YOLA 79 MİLYAR DOLARLIK DESTEK15.05.2017Çin Devlet Başkanı Şi, Kuşak ve Yol'un Rusya ve Türkiye'nin ekonomik projeleriyle uyumlu olduğunu söyleyerek, yaklaşık 79 milyar dolarlık mali destek sağlayacaklarını dile getirdi.

Çin'in başkenti Pekin'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu 29 ülke liderinin katıldığı 'Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nun açılışında konuşan Çin Devlet Başkanı Şi, ülkesinin ilgili projelere 79 milyar dolar mali destek sağlayacağı sözünü verdi.

130 ülke ve 70 uluslararası kuruluştan bin 500 delegenin izlediği forumun ev sahipliğini yapan Şi, Kuşak ve Yol projesinin kazan-kazan ilkesi ile sermaye, teknoloji, insan gibi endüstriyel üretiminin ana bileşenlerinin, ürün, kaynak ve müşterek çalışmalara erişimini kolaylaştıracağını söyledi.

Söz konu projeye dünyadan geniş çaplı katılım olduğunu dile getiren Şi, Kuşak ve Yol'un, Rusya'nın önerdiği 'Avrasya Ekonomik Birliği' ve Türkiye'nin önerdiği 'Orta Koridor' projesi ile de uyumlu olduğunu ifade etti.

Kuşak ve Yol inisiyatifi kapsamında 60'a yakın ülke ile çalıştıklarını kaydeden Şi, Çin'den Avrupa'ya uzanan projede, kara, deniz, hava ve demir yollarında ve siber alanda işbirliklerinin artacağını, bunların liman ve boru hattı projeleri ile destekleneceği kaydetti.

Şi, Çin'in Kuşak ve Yol çerçevesinde pek çok ülke ile ulaşım, kargo, altyapı, enerji, iletişim, gümrük, yazılım, ekonomi ve ticaret, endüstriyel üretim, e-ticaret, deniz alanlarında proje veya planlara imza attığını belirtti.

30 ülke ticaret ve ekonomi alanında işbirliği yapacak

Çin'in girişim kapsamında 40'tan fazla ülke ve kuruluş ile işbirliği anlaşması imzaladığını ve forum süresince 30'dan fazla ülke ile ticaret ve ekonomik işbirliği anlaşmaları imzalayacağını kaydeden Şi, işbirliği projelerinin serbest ticaret bölgelerini de kapsadığını vurgulayarak, uluslararası projelere yaptıkları yatırımın 50 milyar doları aştığını, ilgili ülkelerle 56 ortak ekonomi bölgesi kurduklarını dile getirdi.

Çin'den Kuşak ve Yol için yaklaşık 79 milyar mali destek

Asya Altyapı Yatırım Bankasının Kuşak ve Yol projesi katılımcı ülkelerine 1,7 milyar dolar kredi desteği sağladığını hatırlatan Şi, Pekin yönetiminin Kuşak ve Yol için yaklaşık 79 milyar dolar mali destek sunacağı sözünü verdi.

Bu kapsamda Kuşak ve Yol'un deniz aşırı ülkelerdeki fonlarına 100 milyar yüen (14 milyar 495 milyon dolar) ekleyeceğini söyleyen, Şi, Çin Kalkınma Bankası ve İthalat - İhracat Bankasının da ilgili projeyi desteklemek için toplamda 380 milyar yüen (55,8 milyar dolar) kredi sağlayacağını belirtti.

Şi, gelecek üç yıl içinde de Kuşak ve Yol ile ilgili gelişmekte olan katılımcı ülke ve kuruluşlara 60 milyar yüen (8,7 milyar dolar) yardım sağlayacaklarını dile getirdi.

Her yıl 10 bin yabancı öğrenciye burs

Kuşak ve Yol çerçevesinde katılımcı ülkeler arasındaki medeniyet ve kültür alanlarında iletişimin güçlenmesi için eğitim alanında fon sağlandığını kaydeden Çin lideri, bu şekilde her yıl katılımcı ülkelerden 10 bin öğrenciye burs verileceğini dile getirdi.

Kuşak ve Yol Forumu, bugün yapılacak 'Üst Düzey Diyalog Toplantısı' oturumlarının ardından yarın yapılacak "Yuvarlak Masa Liderler Toplantısı" ile sona erecek.

Kaynak: dunya.com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr