Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD’IN DD YETKİ BELGESİ ÇALIŞMALARI OLUMLU SONUÇ VERDİ

UTİKAD’IN DD YETKİ BELGESİ ÇALIŞMALARI OLUMLU SONUÇ VERDİ

UTİKAD’IN DD YETKİ BELGESİ ÇALIŞMALARI OLUMLU SONUÇ VERDİ02.05.2017Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD’ın Demiryolu İşletmeciliği Yetkilendirme Yönetmeliğinde belirtilen ‘Organizatör Yetki Belgesi’ ücreti ile ilgili çalışmaları sonuç verdi.

"Demiryolu İşletmeciliği Yetkilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"te diğer kamu kuruluşlarından kombine taşımacılığı da içerecek şekilde yetki belgesi almış olan organizatörlerin DD Yetki Belgesi için ek bir belge ücreti ödemesi şartı kaldırıldı.

‘Demiryollarının Serbestleştirilmesi’ süreciyle birlikte yayınlanan Demiryolu İşletmeciliği Yetkilendirme Yönetmeliği, demiryolu alanında faaliyet gösterecek firmaların çeşitli konularda yetki belgeleri alması düzenlemesini getirmişti. Bunların içinde demiryolunda organizatör olarak faaliyet gösterecek firmaların DD Organizatör Yetki Belgesi alması ve bunun için gerekli koşulların yanı sıra 50.000 Türk Lirası yetki belge ücreti ödemesi gerekiyordu. Yüksek bedellerle R Yetki Belgesi (R1 ve R2) almış taşıma işleri organizatörleri, DD Organizatör Yetki Belgesi için de ayrıca ücret ödemek durumunda kalacaktı. Bunun üzerine harekete geçen UTİKAD, öncelikle 11.10.2016 tarihinde T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde Ankara’da düzenlenen “Serbestleşmede Olası Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı”nda konuyla ilgili görüşlerini yetkililerle paylaşmıştı.

Yetkililerin konuya olumlu yaklaşımlarını takiben, yönetmelikle ilgili görüşlerini DDGM’ye ilettiği 19.12.2016 tarihli yazısında UTİKAD, R Yetki Belgesi sahibi taşıma işleri organizatörü firmaların Demiryolu İşletmeciliği Yetkilendirme Yönetmeliği’nde belirtilen DD-Organizatör Yetki Belgesi’ni alırken yeniden bir belge ücreti ödememesi yönünde yönetmelikte değişiklik yapılmasını talep etmişti.

UTİKAD’ın girişimleri olumlu sonuç verdi. 28 Nisan 2017 tarihli ve 30051 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan "Demiryolu İşletmeciliği Yetkilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"te 6. maddenin 5. fıkrasına "Diğer kamu kuruluşlarından kombine taşımacılığını da içerecek şekilde organizatör yetki belgesi almış kamu tüzel kişiler veya şirketlerin DD Yetki Belgesi için başvurularında 33. maddede belirtilen yetki belgesi ücreti ödeme şartı aranmaz." ifadesi eklendi. Bu ifadenin eklenmesi ile R yetki belgesine sahip taşıma işleri organizatörlerinin DD Yetki Belgesi almak için gerekli koşulları sağlaması halinde, ek bir ücret ödemeden bu belgeye sahip olmasının da önü açılmış oldu. R yetki belgesi olmayan firmalar da yine yönetmelikte belirtilen koşulları sağlayarak ve yetki belgesi ücretini ödeyerek demiryolunda organizatörlük faaliyetinde bulunabilecek.

Bakanlığımızın ve Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğümüzün konuya olumlu yaklaşarak, özel sektör kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlayacak olan bu değişikliğe imza atmasıyla, taşıma işleri organizatörleri tüm modlarda olduğu gibi demiryolu taşımacılığında da etkin, verimli ve sürdürülebilir faaliyetlerine sürdürerek sektöre ve ülkemize katkıda bulunmaya devam edecek.

UTİKAD

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr