Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Dünyadan / ÇİNİN SÜRÜCÜSÜZ KAMYONU TESTİ GEÇTİ

ÇİNİN SÜRÜCÜSÜZ KAMYONU TESTİ GEÇTİ

ÇİNİN SÜRÜCÜSÜZ KAMYONU TESTİ GEÇTİ17.04.2017Araç engelleri tanımayı başardı, yavaşladı, yanından dolaştı ve hızlandı. Şirket kaynakları, kamyonun trafik ışıklarına, uyarlanabilir seyir kontrolüne, uzaktan kumandaya doğru tepki verdiğini ve testi başarıyla geçtiğini söyledi.

Önde gelen kamyon üreticisi FAW Jiefang, Jilin Eyaleti’nin, Changchun Şehrindeki FAW Tech Center'da sürücüsüz kamyonunu görücüye çıkardı.

Araç engelleri tanımaya başardı, yavaşladı, yanından dolaştı ve hızlandı. Şirket kaynakları, kamyonun trafik ışıklarına, uyarlanabilir seyir kontrolüne, uzaktan kumandaya doğru tepki verdiğini ve testi başarıyla geçtiğini söyledi. FAW Jiefang 2018 yılının başında akıllı aracını ticarileştirmeyi planlıyor.

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, FAW Jiefang Genel Müdürü Hu Hanjie, şirketin kendi kendine çalışan kamyonları geliştirmek, üretmek, satmak ve servis vermek için bir endüstri zinciri kurduğunu söyledi. Hu, sektör genelinde daha fazla firmanın katılımıyla bu teknolojinin ağır vasıtalarda kullanımını hızlandıracaklarını belirtti. Baidu ve Tencent gibi önde gelen Çinli teknoloji firmaları da, sürücüsüz araç teknolojilerine yatırım yapıyorlar. Örneğin, Baidu, son iki yıldır her yıl düzenlenen Dünya İnternet Konferansı'nda sürücüsüz mini otomobillerini test ediyor. Bununla birlikte sektörün uzmanları kamyon sürücülerinin yorulma

ihtimalinin daha yüksek olması nedeniyle sürücüsüz araç teknolojisinin kamyonlarda özel araçlara kıyasla daha pratik olabileceğini belirtiyorlar. Yeni sistemler sürücülerin değiştirilmesinin maliyetlerini düşürerek lojistik şirketlerine önemli rekabet avantajları sağlayabilir.

Kaynak: lojiport.com

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr