Havayolu

ELEKTRİKLİ UÇAKLAR İLE TEMİZ TAŞIMACILIK GELİYORELEKTRİKLİ UÇAKLAR İLE TEMİZ TAŞIMACILIK GELİYOR02.04.2017Geleceğin taşımacılığında temiz enerji kullanımına yönelik adımlar atılmaya devam ediliyor. Artık ticari uçaklar da elektrikli hale geliyor!

Elektrikli arabalardan sonra uçaklar da temiz enerji konseptine uyum sağlıyor. Yakın gelecekte uçaklar, çevre için daha temiz, daha ucuz ve daha güvenli ulaşım amacıyla temiz enerjiden faydalanabilir. Uçak bakımı ve çalışan maaşları dışında havayolu şirketlerinin en büyük masrafı yakıt olduğundan, bu maliyeti azaltmak, önemli bir ekonomik fayda sağlayacaktır.

İşlerin yüzde 30’u robotlara devrediliyor İşlerin yüzde 30'u robotlara devrediliyor. Endüstri 4.0 vizyonu ile iş sektöründe robotlaşma çığ gibi büyüyor. İngiltere’de 15 yıllık...

Temiz uçuş

Wright Electric adlı bir şirket tamamen veya kısmen elektrik enerjisi ile çalışan, 150 koltuklu ticari uçaklar tasarlamak ve geliştirmek için çalışmalar yaptığını duyurdu. Şirketin çalışma ekibinin ana kadrosunda daha önce NASA ile çalışan bir takım bulunuyor. Diğer tasarım ekibi üyeleri ise Boeing ve Cessna'dan gelen donanımlı havacılık geçmişine sahip çalışanlardan oluşuyor.

Çalışmaları yürütecek olan ekibin temellerini sağlam atan Wright, konseptini denemek için kaynak temin etmeyi ve ardından jet yakıtı olmadan uçan dokuz koltuklu ticari bir uçak inşa etmeyi planlıyor.

Elektrikli uçak çalışmaları

Uçakları çalıştırmak için alternatif yakıtlar kullanma fikri yeni değil. Daha önce Airbus, elektrikli uçak imkanlarını test etmek için E-Fan konseptini geliştirmişti. Pilotlu, küçük bir uçak olmasına rağmen Airbus, hem elektrik hem de içten yanmalı motorlarla donatılmış hibrid bir versiyon ile bunu başarabilmişti. Ancak Wright bunu ticari bir uçak haline getirebilmeyi planlıyor. Hatta ilk hedef, on yıl içerisinde Londra - Paris havayolu arasında çalışmak.

Wright, birkaç yıl içinde batarya Teknolojisinin ilerleme durumuna bağlı olarak çalışmanın hibrid bir sistemle sonuçlanabileceğini de belirtti. Ancak havayolu şirketlerinin işletme masraflarını azaltmak için makul ve etik açıdan mümkün olan her şeyi yapacağından hiç şüphe yok.

Kaynak: lojiport.com

 

   

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72