Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ULAŞTIRMA BAKANI İZMİR İÇİN İKİ ÖNEMLİ PROJEYİ AÇIKLADI

ULAŞTIRMA BAKANI İZMİR İÇİN İKİ ÖNEMLİ PROJEYİ AÇIKLADI

ULAŞTIRMA BAKANI İZMİR İÇİN İKİ ÖNEMLİ PROJEYİ AÇIKLADI29.03.2017CNN TÜRK canlı yayınında Doğan TV Ankara temsilcisi Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan İzmir için önemli projeleri açıkladı.

İşte Bakan'ın açıkladığı projeler:

Körfez geçişi

İzmir Körfez geçişi malumunuz İzmir çevreyolunu kullanarak seyehat edenler yaklaşık 55 kilometrelik bir güzergah katediyorlar. Yoğun bir trafik. Körfez geçişini yapmamızla birlikte bu mesafe 12 kilometreye düşecek dolaysıyla 1-1,5 saatlik süre de 10 dakikaya düşecek. Burada da hedefimiz ÇED'i imarı bitti bu sene içerisinde ihalesine çıkmak yaklaşık 4 yılda da bu projeyi bitirmek. Bu projenin şöyle bir önemi var; Bu proje bir köprü içeriyor bir yapay ada içeriyor körfezde ayrı bir de Marmaray'daki gibi batırma tipler içeriyor. Birüçlü sistemi biraraya getiriyoruz. İzmir'de körfezi dolaşmadan çok kısa sürede geçme şansı olacak. Raylı sistem de olacak. Bununla birlikte İmzir içindeki raylı sistemi de ring haline getirecek. En az 2,5-3 milyar dolarlık bir projeden bahsediyoruz. İzmirlilerin hayatı çok kolaylaşacak.

Otoyol projesi

Körfez geçişisin pekiştiren çok önemli bir proje. İzmir'i Aliağa-Çandarlı'ya bağlayacak bir otoyol ihalesini yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirdik. 5 Nisan'da temelini atacağız. 3 şerit geliş, 3 şerit gidiş. Yapım süresi dahil 9 yıl işletmesi olacak. O çevrenin trafiğini rahatlatacak.

Kaynak: cnnturk.com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr