Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / KONTEYNERDE RUTUBETE KURUTUCU PAKETLERLE ÖNLEM

KONTEYNERDE RUTUBETE KURUTUCU PAKETLERLE ÖNLEM

KONTEYNERDE RUTUBETE KURUTUCU PAKETLERLE ÖNLEM28.03.2017Clariant’ınContainer Dri®IIKonteyner Kurutucu Paket çözümü yüksek rutubete ve buna bağlı nemin yoğuşmasına karşı çok yönlü koruma sağlıyor.

Container Dri®II Konteyner Kurutucu Paketler, nakliyat süreçlerinde konteyner ile taşınan kargoları rutubet hasarlarına karşı koruyor.

Tedarik zinciri içerisinde nem alıcı yapısıyla Container Dri®II paketleri, konteyner içerisinde oluşan yüksek rutubetin taşınan kargolara zarar vermesini önler.

Yüksek rutubetin zararlı etkilerini önlemek için kullanılan konteyner kurutucu paketler, tarımsal ürünler, ambalajsız gıda maddeleri, ahşap ve cam mobilyalar, otomobil parçaları, deri, kakao, kahve çekirdekleri, makineler ve metal bileşenlerde küflenme, bozulma, korozyon, topaklanma gibi zararlara yol açabilecek ortam oluşmasının önüne geçiyor.

Özel kimyasallar alanında dünya lideri Clariant, Container Dri®II konteyner kurutucu paketler ile nakliyat süreçlerinde konteynere yüklenmiş kargo gönderilerini nem ve rutubet hasarlarından koruyor.  Container Dri® ürün portföyü, intermodal taşımacılık sırasında nem ve rutubetin zararlarına karşı çok yönlü koruma sağlayan dinamik tip nem alıcı paketleri sunuyor.

 Tedarik zincirinde uzun taşıma süreleri ve değişen iklim koşulları

Gıda maddelerinin dayanıksız ve kolay bozulan yapısı, uzun mesafeli nakliyelerde şirketler açısından dikkat çeken bir problem olarak öne çıkıyor. Hava yoluyla yapılan taşımaların aksine, ürünlerin, gemi, demiryolu ve karayolu üzerinden konteynerler ile taşınması aylarca sürebiliyor. Taşımacılıkta kullanılan konteynerler içerisinde, değişik etkenlerin etkileşimiyle belirlenen farklı türlerde mikro iklimler oluşuyor. Mikroiklimlerin belirlenmesi, kullanılan konteynerin türüne, taşınan malın niteliğine, ambalajına, yükü sıkıca tutturmak için kullanılan ahşap kirişler gibi ortama nem verebilecek aksesuar ambalaj malzemesine ve dış ortamın hava sıcaklığına bağlı olarak değişiyor. Bunun yanı sıra, uzun mesafeli taşımalarda hava koşulları, konteynerler içindeki sıcaklığın azalıp yükselmesine neden olarak değişkenlik gösteriyor. Sıcaklık değerindeki bu iniş çıkışlar, “konteyner yağmuru” denilen olaya neden olabilecek yoğuşmanın oluşumunda rol oynuyor.

Container Dri®IIkargo kurutucuları, yoğuşma noktası oluşumunu önleyerek nem miktarını istenen seviyelere çekiyor. Yoğuşma noktası sıcaklığı, konteyner duvarları ve çatıları gibi yüzeylerde yoğuşmanın başladığı sıcaklık değeridir. Ortamdaki nemi kesin bir şekilde gideren Container Dri®II ürünleri, konteyner yağmurunun taşınan mallara zarar vermesinin önüne geçer. Bu uygulama, tarımsal ürünlerde, ambalajsız gıda maddelerinde, ahşap ürünlerde, cam, mobilya, otomobil parçalarında, deri eşyalarda, kakao ve kahve gibi çekirdeklerde, makineler ve metal bileşenlerde küflenme, korozyon, topaklanmaya ve bunun gibi rutubet hasarlarının önlenmesinde oldukça etkilidir.

Farklı nakliye koşulları ve ürün grupları için özel çözümler

Farklı taşıma koşulları ve ürün gruplarına yönelik ihtiyaçları en uygun şekilde karşılamak için 125 g ila 1.5 kg’lik değişen ağırlıklarda askılı paketler (pack), konteynerin duvarlarına uygulanabilecek şekilde arkası yapışkanlı şeritler(strip) ve dökme yüklerin üzerini örtebilecek battaniye halinde kullanılabilen sektörün önde gelen bu ürünleri, kendi ağırlığının üç katı nemi absorbe eder ve bu nemi, kıvamlı, paket dışına sızmayacak şekilde jel formunda içinde hapseder. Toksik değildir ve imhası kolaydır. Doymuş hava nemini toplayan paketler, standart endüstriyel atıklarla birlikte imha edilebilir. Ürün, tüm sıcaklık değerleri ve nem aralıklarında oldukça etkilidir.

Container Dri®II’nin bölge ekonomisine katkısı

Türkiye’nin 2015 yılında ihracat değeri 144 milyar USD’ye ulaştı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılındaki toplam ihracat hedefi ise 500 milyar olarak belirtiliyor.  Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yatırımı Destek ve Teşvik Kuruluşu’na(ISPAT) göre denizyolu taşımacılığı, taşınan toplam yükün yüzde10’unu oluşturacak ve 2023 yılında ise konteyner, TEU (20 feet’lik konteyner) taşımacılığı yüzde 15 artacak. Container Dri®II’yi Balıkesir fabrikasında üretip Almanya, Fransa ve Hindistan gibi ülkelere ihraç eden Clariant, bu hedefe ulaşılmasına katkıda bulunuyor. Şirket ayrıca, Balıkesir fabrikasında istihdam yaratarak ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlıyor.

EcoTain® etiketi Clariant’ın sürdürülebilirlik çabalarını vurguluyor

Container Dri®II, Clariant’ın EcoTain® etiketli bir ürün. Bu etiket, bir veya birkaç sürdürülebilirlik kriterinde sınıfının en iyi performansını elde eden Clariant ürünlerini ayırt eder ve piyasa standartlarının önemli ölçüde üzerindedir. Portföy Değer Programına dayalı olarak ürünleri belli kriterlere göre inceleyip tarayan bu etiket, Clariant’ın sürdürülebilirlik çabalarının müşterileri tarafından görülebilmesini sağlıyor. EcoTain®, Clariant’ın ürün portföyü ve müşterilerin ihtiyaçlarıyla ilgili hizmetlerinin yönetimine ilişkin devam eden felsefesine ve sürdürülebilir hammadde esasına dayalı ürün geliştirmeye önem veriyor.

Kaynak: lojiyol.com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr