Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / NAKLİYE SIRASINDA MEYVELERİN SICAKLIĞINI ÖLÇEN SENSÖR GELİŞTİRİLDİ

NAKLİYE SIRASINDA MEYVELERİN SICAKLIĞINI ÖLÇEN SENSÖR GELİŞTİRİLDİ

NAKLİYE SIRASINDA MEYVELERİN SICAKLIĞINI ÖLÇEN SENSÖR GELİŞTİRİLDİ28.03.2017

Nakliye sırasında meyvelerin sıcaklığını ölçen sensör geliştirildi. İsviçreli mühendisler, nakliye sırasında meyvelerin tazeliğini korumak amacıyla, ortam sıcaklığının ürün üzerindeki etkisini hassas şekilde ölçebilen meyve biçimli sensör geliştirildi.

BBC’de yer alan habere göre, İsviçre Federal Malzeme Bilimi ve Teknolojisi Laboratuvarları (EMPA) araştırmacıları tarafından üretilen cihazın, gerçek bir meyvenin boyut, biçim ve maddi kompozisyonunu taklit eden yapısı sayesinde kargo haznesi içinde meyvelerin maruz kaldığı sıcaklık değişimlerini hassas bir şekilde tespit edebildiği belirtildi.

Cihazları tasarlarken önce meyvelerin dokusunu X-ray cihazlarıyla detaylı şekilde inceleyen araştırmacılar, ardından dokuyu taklit etmek üzere cihazın meyve biçimli kalıplarını su, karbonhidrat ve polistirenden oluşan karışımlarla doldurdu.

Araştırmacılar, portakal, elma, muz ve mango şeklinde üretilen cihazların, nakliyat sırasında soğutma sistemlerinde yaşanan aksaklıkları üreticilere anında bildireceği ve bu sayede alınacak tedbirler sayesinde ortaya çıkabilecek büyük çaplı zararların önlenebileceğini vurguladı.

Kaynak: lojistikglobal.com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr