Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / BU YAZILIM TAŞIMACILIK MALİYETİNİ %20 DÜŞÜRÜYOR

BU YAZILIM TAŞIMACILIK MALİYETİNİ %20 DÜŞÜRÜYOR

BU YAZILIM TAŞIMACILIK MALİYETİNİ %20 DÜŞÜRÜYOR16.03.2017Genç girişimciler Gökberk Özsakallı ile Engin Çavuş'un Yaşar Üniversitesi Kuluçka Merkezi Minerva'da hayata geçirdiği projeyle, toplam ürün maliyetinin yüzde 35'ine kadar çıkabilen taşıma maliyetlerinde indirim sağlanacak. Türkiye'de 50 milyar TL'yi aşan hacme sahip kara yolu taşımacılık sektörüne yönelik bir planlama yazılımı geliştiren Özsakallı ve Çavuş'un projesiyle, taşıma maliyetlerinde ve zamanda yüzde 20'ye varan tasarruf ön görülüyor.

Türkiye'de yurt içi yük taşımacılığının yüzde 90'ına yakın bölümü kara yolu ağırlıklı gerçekleşiyor. 1,5 milyona yakın kamyon, çekici, kamyonet gibi yük taşıyan araç sayısı, yurt içi taşımacılık yetki belgeli 275 bin, yurt dışı taşımacılık yetki belgeli de 5 bin taşıtıyla, Türkiye'de kara yolu nakliyesinin ne kadar büyük bir sektör olduğunu gösteriyor. Türkiye lojistik endüstrisi ise günümüzdeki hacmiyle ülke Gayri Safi Yurt İçi Hasılasında (GSYH) yüzde 12-13 pay sahibi. Bu rakam ise 100 milyar doları aşıyor. Yurt dışı taşımacılıkta ise kara yolu taşımacılığının aldığı pay yaklaşık yüzde 35. OECD ülkelerinde, taşımacılık maliyetleri, bir ürünün maliyetinde yüzde 15 ile yüzde 35 arasında yer tutuyor.

"Hem maliyetten hem zamandan tasarruf etmek"

Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu Gökberk Özsakallı ile yazılım ve bilgisayar mühendisi Engin Çavuş, hayata geçirdikleri projeyle kara yolu taşımacılık sektöründe 'Araç yükleme ve dağıtım optimizasyonu, rota planlaması, satış ve stok tahminleme' gibi konularda çözümler sunan, verimlilik, maliyet ve zaman tasarrufu sağlayan bir yazılım geliştirdi.

Özsakallı ve Çavuş, Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisinin desteğiyle Kuluçka Merkezi Minerva'da proje fikirlerini Radius isimli şirketlerini kurarak işe dönüştürdü. Yazılımlarını anlatan Gökberk Özsakallı, "Günümüzde taşımacılık alanında en çok tercih edilen kara yolu taşımacılığı. Bir ev taşınmasından, bir fabrikanın taşınmasına kadar her tip taşımacılık kara yolu taşımacılığıyla gerçekleşiyor. Bu sektörde en büyük problem ise yüksek maliyetler ve verimlilik. Siparişlerin alınmasından, teslimata kadar olan tüm süreci planlayan bir yazılım geliştirdik. Müşterinin teslimatı istediği zamana göre aracın kaçta gideceğinden, hangi rotayı izleyeceğine, yüklemenin nasıl yapılacağına, sevkıyat planına, aynı aracın rota üzerinde dönüş dahil nasıl verimli kullanılabileceğine, insan kaynağının yönetimine kadar geniş bir planlama sürecini içeriyor. Amacımız, araç sayısını mümkün olduğu kadar düşürerek kat edilen mesafeyi azaltarak hem maliyetten hem zamandan tasarruf etmek, müşteri memnuniyetini de artırmak" dedi.

Engin Çavuş, yazılımlarının ilerleyen süreçte en az yakıtı kullanarak, en kısa sürede, en fazla mesafeyi almayı amaçlayarak internetten anlık çevrimiçi trafik yoğunluk haritalarını da kullanacak şekilde geliştirildiğini belirtti. Projeleriyle KOSGEB'in Ar-ge ve inovasyon destek programına da başvurduklarını ifade eden Çavuş, "Bu sistemle, hem maliyetlerin yüzde 20'ye kadar düşmesini hem zamandan tasarrufu hem de insan kaynağının verimli kullanılmasını hedefliyoruz; ayrıca ulaştırma, enerjiden sonra ikinci en büyük sera gazı emisyonuna neden olan sektör. Kara yolu ulaşımı tek başına AB'nin toplam karbondioksit emisyonlarının 5'te 1'ini oluşturuyor. AB'de yüklerin yüzde 44'ü kara yolu ile taşınıyor. Kara yolu taşımacılığının ulaştırmadan kaynaklanan karbondioksit emisyonlarının yüzde 84'ünden sorumlu olduğu belirtiliyor. Projemizin sağlayacağı faydalardan biri de daha az karbondioksit salınımı sayesinde çevreye yapacağı katkı" diye konuştu.

Kaynak: lojiport.com

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr