Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TIRPORTTAN DİJİTAL DÖNÜŞÜM FIRSATI

TIRPORTTAN DİJİTAL DÖNÜŞÜM FIRSATI

TIRPORTTAN DİJİTAL DÖNÜŞÜM FIRSATI30.01.2017

Tırport, 2 bin lojistik firmasına dijital dönüşüm fırsatı sunuyor.

Türkiye’nin lojistik startup’ı Tırport; lojistik firmalarının operasyonlarını gerçek zamanlı ve konum tabanlı izleyerek yönetmelerine imkân verecek olan ‘teknolojik altyapıyı’ sağlamaya hazır. Tırport yetkilileri, ülkemizdeki 2 bine yakın lojistik firmasına dijital dünyanın kapılarının Tırport ile aralanacağını ifade ediyor.

Yetkililer, "Tırport sayesinde, dijital dünyaya yelken açacak olan lojistik firmaları günlük işlerini, yüzlerce çalışan ve onlarca telefon görüşmesiyle yapmak yerine, laptop veya cep telefonlarından birkaç adımda yönetebilecek. Aynı zamanda kullanılacak dijital platformlar, firmaların ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilecek" diyor.

Türkiye, karayolu taşımacılığında dünya lideri

Ülkemizde, nakliyenin yüzde 92’si karayolları ile gerçekleştiriliyor. Bu oran ile Türkiye, karayolu taşımacılığında dünya lideri ve her gün yaklaşık 900 bin kamyon yük alıyor. Tırport yöneticileri, ülke geneline yayılan bu denli büyük bir operasyonun yönetiminin, lojistik firmaları tarafından her gün, olağanüstü bir efor harcanarak yönetilmeye çalışılıdığına dikkat çekerek şu açıklamayı yapıyor:

"Oysa, şuan dünyanın gündeminde olan Uberizasyon Akımı (Hizmetlerin UBER örneğinde olduğu gibi gerçek zamanlı ve lokasyon tabanlı dijitalleşmesi) sayesinde, lojistik sektöründeki iş süreçleri, birkaç adım ile cep telefonları ve bilgisayarlardan yönetilebiliyor. Firmalar, istisnasız her gün, kendi bünyeleri dışındaki binlerce “güvenilir” şoför ve araca ulaşabilmek ve günlük sevkiyatlarını “sorunsuz” yönetebilmek için insan üstü bir efor sarf ediyor. Çünkü, her gün yaklaşık 900 bin kamyonun yük aldığı sektörde, lojistik firmalarındaki “özmal” adını verdiğimiz kendine ait kamyon sayısı yüzde 10’ların altında. Bu nedenle de lojistik firmaları, binlerce bireysel kamyonu (güvenlik araştırmalarından geçmiş ve onaylı) kendi havuzlarında hazır tutuyor. Süreci, sıkıntısız yönetmek için de ciddi bir insan kaynağına ve zamana ihtiyaç duyuluyor. Ancak, günümüz Uberizasyon Akımı dönemi. Tırport’un ortaya koyduğu sıra dışı teknolojiler ile, lojistik operasyonlarının daha hızlı ve etkili yapılmasına olanak sağlanıyor. İş sürecinin her kademesinde, ciddi bir tasarruf göze çarpıyor. Özetle, Tırport’a üye olan kurumsal firmalar artık Tırport CRM & ERP teknolojileriyle, hem kolay, hem de güvenilir bir operasyon yönetimi yapabilecek. Tüm operasyonlar, kişiselleştirilmiş gösterge panellerinden anlık olarak izleniyor."

Kaynak: dunya.com