Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Demiryolu / ANADOLU YÜK TAŞIMACILIĞI ALİAĞAYA BAĞLANACAK

ANADOLU YÜK TAŞIMACILIĞI ALİAĞAYA BAĞLANACAK

ANADOLU YÜK TAŞIMACILIĞI ALİAĞAYA BAĞLANACAK02.01.2017İzmir’in kuzeyindeki Nemrut Körfezi limanlarını ve çevresindeki işletmeleri Biçerova İstasyonu’na bağlayacak demiryolu bağlantısı için 11 Ocak’ta ihaleye çıkıyor. Proje, Anadolu yük taşımacılığını Aliağa’ya bağlayacak

Başbakan Binali Yıldırım'ın 2011 yılında açıkladığı 35 proje içerisinde yer alan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın önemli projelerinden biri olarak gösterilen Nemrut Körfezi Demiryolu bağlantısı Ocak ayının son haftası hizmete açılıyor. Anadolu yük taşımacılığını Aliağa'ya bağlayacak olan proje ilçede heyecan yarattı. Menemen-Aliağa hat kesiminde yer alan ve Biçerova Gar'dan ayrılan demiryolu uzantısı Nemrut Limanı'na kadar devam edecek.

'İSKELELERE KADAR GİRECEK'

Projeyle birlikte tren hatta Nemrut Körfezi'nde bulunan iskelelere kadar girecek. Böylelikle limana gelen mallar doğrudan gemilere, gemilerle limanlara gelen mallar ise doğrudan vagona aktarılarak taşımacılık gerçekleşecek. Demiryolu bağlantısıyla Aliağa sanayisinin yük taşıma kapasitesi artacak, maliyet azalacak. Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka uzunluğu çift hat şeklinde 6.1 kilometre olan demiryolu bağlantısının proje bedeli 8 milyon lira olduğunu belirterek, "Projeyle birlikte maliyeti azaltıp zamandan kazanacağız. Proje sayesinde Denizli'den İç Anadolu'dan gelen mallar doğrudan Aliağa Limanı'na bağlanacak. Anadolu, Aliağa'ya bağlanacak" dedi.

'MALİYET VE ZAMAN TASARRUFU'

Projenin Türkiye'nin ihracatı için çok büyük bir öneme sahip olduğunu ifade eden Saka, "Bu proje uzun zamandır düşünülen bir konu. Gerçekten Anadolu'nun iç kesimlerinin Aliağa'ya demiryoluyla hatta doğrudan Aliağa Limanı'na bağlanması bakımından büyük öneme sahip.

İskeleye kadar trenle gelecek olan mal hiç indi bindi yapmadan doğrudan gemilere aktarılabilecek. Bu da ihracat için temel öneme sahip maliyet ve zaman açısından bir kazanım sağlayacak" diye konuştu.

Kaynak: lojiport.com

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr