Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / BAKAN ARSLAN, TAHRAN’DA BAKAN ABBAS AHUNDİ İLE GÖRÜŞTÜ

BAKAN ARSLAN, TAHRAN’DA BAKAN ABBAS AHUNDİ İLE GÖRÜŞTÜ

BAKAN ARSLAN, TAHRAN’DA BAKAN ABBAS AHUNDİ İLE GÖRÜŞTÜ14.12.2016Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye`nin İran`la kara, deniz, hava ve demir yolu taşımacılığına yönelik önemli hedefleri olduğunu söyledi.

Resmi ziyaret kapsamında bulunduğu başkent Tahran'da İran Yol ve Şehircilik Bakanı Abbas Ahundi ile bir araya gelen Arslan, "Gerek iki ülkenin yüzyıllara dayanan komşuluğu, dostluğu, iyi ilişkileri gerekse coğrafyanın omuzlarımıza yüklediği yük nedeniyle birlikte hareket etme sorumluluğumuz var." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasında iki ülke arasındaki karşılıklı ticaret hacmini 30 milyar dolara çıkarma hedefine işaret eden Arslan, "Bu hedefi gerçekleştirebilmek adına bakanlığımız ve İran'da Yol ve Şehircilik Bakanlığı bu konuda en önemli aktörlerdir." diye konuştu.

İki ülkenin ilişkilerini daha da geliştirmek ve bölgedeki yaşamı daha da kolaylaştırmak adına önemli çalışmalar ortaya koyduklarını belirten Arslan, şunları kaydetti:

"Gerek kara yolunda gerek deniz yolunda gerek demir yolunda gerekse hava yolunda... Bu dört sektörde elbette çok güçlü ilişkiler ve çok güçlü hedeflerimiz var. Buna bağlı olarak da problemlerin çıkması kaçınılmaz; ancak bize düşen bu problemleri çözmek, gerekli adımları atmak ve inşallah ülkelerimizin ilişkilerini çok daha ileriye taşımaktır."

İş birliği alanlarında ortaya çıkan sorunları gidermek için bakan düzeyindeki görüşmelerin yanı sıra bakan yardımcıları ve müsteşarların da bir araya gelerek ortak karar vermeleri konusunda anlaştıklarını belirten Arslan, İranlı yetkililerin gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

İran Yol ve Şehircilik Bakanı Ahundi de görüşmede kara, deniz, demir ve hava yolu taşımacılığını ele aldıklarını ifade ederek, "İki ülkenin coğrafyası aslında birbirimizi ulaştırma konusunda tamamlayıcı kılmıştır." dedi.

Ahundi, "Türkiye, doğuya, Fars Körfezi'ne ve Umman Denizi'ne ulaşmak için İran toprakları üzerinden geçmelidir. Biz de batıya ve Karadeniz'e Türkiye üzerinden ulaşabiliriz. Dolayısıyla bu gerçeği her zaman göz önünde bulundurarak taşımacılık ve ulaştırma alanında ilişkilerimizi en iyi düzeyde tutmamız gerekir." diye konuştu.

Türkiye ile İran arasındaki demir yolu projesini transit koridor oluşturmak için gözden geçirmeye karar verdiklerini aktaran Ahundi, "Ayrıca demir yollarımızın limanlara ve deniz ulaştırma sistemine bağlanması konusunu değerlendirdik." ifadesini kullandı.

Bakan Arslan, iki günlük resmi ziyaret kapsamında geldiği Tahran'da bu sabah İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Mahmud Vaizi ile de bir araya gelmişti.

Kaynak: T.C. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr