Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD YÖNETİM KURULU THY GENEL MÜDÜRÜ BİLAL EKŞİ’Yİ ZİYARET ETTİ

UTİKAD YÖNETİM KURULU THY GENEL MÜDÜRÜ BİLAL EKŞİ’Yİ ZİYARET ETTİ

UTİKAD YÖNETİM KURULU THY GENEL MÜDÜRÜ BİLAL EKŞİ’Yİ ZİYARET ETTİ13.12.2016Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Müdürü Cavit Uğur, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi’yi makamında ziyaret etti. THY Genel Müdürlüğüne atanan Bilal Ekşi’ye başarı dileklerini ileten UTİKAD Heyeti, lojistik sektörünü ve hava kargo acentelerini temsilen havayolu taşımacılığı ve THY Kargo ile ilgili değerlendirmelerini aktardı.

Kurum olarak bazı yapısal değişikliklere gidileceğini belirten THY Genel Müdürü Ekşi, yakın zamanda hava kargo acenteleri ile bir çalıştay yapmayı planladıklarını belirtti. THY Genel Müdürü Ekşi, UTİKAD’dan sektörün gelişim alanlarını, sorun ve çözüm önerilerini içeren bir rapor hazırlanmasını da talep etti.

Ziyaret kapsamında UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, Atatürk Havalimanı’ndaki THY Kargo tesislerinde UTİKAD üyesi hava kargo acentelerinin kullandığı ofislerin kiralarının son dönemde yaşanan döviz artışı sonrası uygun bir kur üzerinden TL’ye çevrilmesi talebinde de bulundu.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, Başkan Yardımcıları Turgut Erkeskin ve Nil Tunaşar, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Müdür Cavit Uğur’dan oluşan UTİKAD Heyeti, 6 Aralık Salı günü Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü görevine atanan Bilal Ekşi’ye ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu ve bu kapsamda Genel Müdür Ekşi ile sektöre dair konuları da yüz yüze görüşme imkanı buldu.

THY Genel Müdürlük Binası’nda gerçekleşen ziyarette, lojistik sektörünün havayolu taşımacılığı ve THY Kargo ile ilgili güncel durumu değerlendirildi. THY Kargo ile hava kargo acentelerinin ilişkilerinin daha sağlam bir zeminde geliştirilmesi gerektiğini belirten UTİKAD Yönetimi, IATA ile FIATA tarafından imzalanan IFACP (IATA-FIATA Air Cargo Program) programı hakkında da bilgi verdi.

Ziyarette THY Kargo tarafından kullanılan Kargo Operasyon Yönetimi ve Bilgi Sistemi (COMIS) ile ilgili günlük operasyonlarda yaşanan aksaklıkları da dile getiren UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, COMIS’in beklenen randımanı sağlaması için gereken güncellemelerin ve iyileştirmelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

UTİKAD Başkanı Eldener, Atatürk Havalimanı’ndaki THY Kargo tesislerinde UTİKAD üyesi hava kargo acentelerinin kullandığı ofislerin kiralarının Amerikan Doları cinsinden ödenmekte olduğunu belirterek, son dönemde yaşanan dövizdeki artışlar sonrasında, Amerikan Doları cinsinden ödenen kiraların artış öncesindeki düzeylerde, uygun bir kur üzerinden TL’ye çevrilmesi talebinde bulundu.

UTİKAD Heyeti’nin aktardığı sorunları tek tek dinleyen THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, yakın zamanda yapı değişikliğine gideceklerini ve yeni atanan kargodan sorumlu THY Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen’in göreve başlamasıyla sorunların çözümünde yol kat etmeyi planladıklarını söyledi. THY Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Turhan Özen’in özel sektörden geldiğini belirten ve lojistik sektörüne dair önemli tecrübeleri olduğunun altını çizen Bilal Ekşi, THY Kargo ile hava kargo acenteleri arasındaki ilişkilerin geliştirileceğini ve daha müşteri odaklı yaklaşacaklarını belirtti. Özen’in göreve başlamasının ardından hava kargo acenteleri ile bir çalıştay planlandığını da söyleyen THY Genel Müdürü Ekşi, UTİKAD Heyeti’nden hava kargo taşımacılığının genel durumu, THY Kargo ile yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerini içeren bir rapor hazırlanarak yıl sonuna dek kendisine iletilmesini talep etti.

Hava kargo acentelerinin Amerikan Doları üzerinden ödenen ofis kiralarının TL’ye çevrilmesi için Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü ile görüşeceğini belirten Ekşi bu konuda bir çözüm üretmeye gayret edeceğini ifade etti.

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr