Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / BELARUS İLE LOJİSTİK KORİDORU AÇILACAK

BELARUS İLE LOJİSTİK KORİDORU AÇILACAK

BELARUS İLE LOJİSTİK KORİDORU AÇILACAK21.11.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi ziyaret için bulunduğu Belarus ile Türkiye arasında ekonomi ve diğer birçok alanı kapsayan eylem planı, mutabakat zaptı ve anlaşma imzalandı.

Türkiye lojistik sektörünün lider şirketlerinden Çağ Lojistik A.Ş. ile Belarus Devlet Demiryolları Şirketi Belintertrans arasında geliştirilen projede, iki ülke arasında oluşturulacak demiryolu ve intermodal taşımacılık ağıyla, Türkiye ekonomisine çok büyük katkı sağlanacak. Karayoluna alternatif; daha çevreci, daha ekonomik bir taşıma hattı kurulmasını hedefleyen proje, rekabetçi fiyatlarıyla ülkemiz ihracatçılarına çok önemli oranda destek olacak.

Belarus ve Rusya, Türkiye Üzerinden Orta Asya ve Orta Doğu'ya Bağlanacak

Kurulacak yeni taşımacılık hattı ve lojistik koridoruyla; Belarus özellikle Rusya ve Kazakistan’a yapılacak ihracatlarımızda yeni alternatif güzergah olacak. Aynı zamanda Orta Asya, İran ve Ortadoğu’ya yapılacak olan ticaretler de Türkiye’deki yeni lojistik koridorundan ulaştırılacak. İmzalanan anlaşmaya göre; Türkiye ve Belarus lojistiğin bölgedeki merkezleri olacak, taşıma faaliyetleri yönetilecek, ihracat malları Bağımsız Devlet Topluluğu BDT ülkeleri, Belarus (Beyaz Rusya) Ortadoğu ve Orta Asya’ya özellikle Rusya ve Kazakistan’a ulaştırılacak.

Hem Daha Ekonomik Hem de Sabit Fiyatlı Taşımacılık

Temelde navlun olarak daha ekonomik ve rekabetçi ancak diğer yandan çok daha düzenli ve sabit fiyatla servis hizmetini amaçlayan bu anlaşmayla kapıdan kapıya, konteyner ve vagonlarla taşımacılık faaliyetleri sürdürülecek, lojistik ve taşıma maliyetlerinde %15-20’lik bir tasarruf sağlanacak. Belarus ve Rusya arasındaki gümrük birliği anlaşması nedeniyle, Belarus’la sağlanan bu anlaşma, yeni dönemde Türkiye-Rusya arasından artacak olan ticari faaliyetlerde ihracatçılarımızın geçiş belgeleri ve navlun artışlarından kaynaklanan sorunlardan etkilenmeden Türk ihracat mallarının zamanında yerine ulaşımına izin verecek, alternatif yepyeni bir taşıma modeli olacak. Anlaşma, uluslar arası taşımacılık sektörüne de çok büyük katkı sağlayacak.

Ülke ve bölge ekonomisine çok büyük ekonomik katkı sağlaması hedeflenen bu çalışma, Dünya ticaretinde önemli bir adım olan ve Türkiye'nin de dahil olduğu Yeni İpek Yolu projesine bağlantı yapılmasını da sağlayacak. İhracat yapan Türk işadamlarına rekabet gücü kazandıracak proje, Asya’da yeni ticari adımlara vesile olacak.

Lojistik ve nakliye sektörünün söz sahibi şirketlerinden biri olan Çağ Lojistik A.Ş.’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı bu antlaşma, son yıllarda yapılan en etkili ticari hamlelerden biri olarak dikkat çekiyor.

Türkiye'nin stratejik konumunu daha aktif bir şekilde kullanmasına destek olan yeni nakliye koridoru, İran'a da uzanacak. Bütün yük trafiğinin ülkemizin üzerinden geçmesi Türkiye'nin elinin hem ticari hem de diplomatik olarak güçlendirecek.

Çağ Lojistik A.Ş.'den Türkiye Ekonomisine Bir Büyük Destek Daha

1950 yılından bu yana lojistik sektörüne damgasını vuran Çağ Lojistik A.Ş. imzalanan anlaşmada en büyük pay sahiplerinden biri olarak dikkat çekiyor. Özellikle Bağımsız Devletler Topluluğu BDT ülkeleri, Rusya, Polonya, Romanya ve Belarus'ta gösterdiği faaliyetlerde büyük başarılara imza atan Çağ Lojistik A.Ş. iki ülke arasında yeni bir ticari köprünün kurulmasına da vesile oldu.

Anlaşma Üst Düzey İsimler Tarafından İmzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Belarus Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ortak Bildirisi"ni imzalarken, Karşılıklı Ticaret Teşvik Sistemi Anlaşması Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci ile Belarus Cumhuriyeti Devlet Gümrük Komitesi Başkanı Yuriy Senko tarafından imza altına alındı.

Çağ Lojistik A.Ş. ile Belarus Devlet Demiryolları Şirketi BELINTERTRANS arasında imzalanan lojistik anlaşmasına da Soycan Group Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Yılmaz Soycan ve Belintertrans'tan Pushkarev Aleksei imzasını koydu.

SOYCAN GROUP HAKKINDA

Soycan Şirketler Grubu; Çağ Lojistik A.Ş., Sarpedon Dış Ticaret A.Ş., SEM Hayvancılık ve Tarım A.Ş., Cag Logistics Bulgaria, Bade İçecek ve Gıda A.Ş., bir şirketler grubu haline gelerek Soycan Grup olarak anılmaya başlamıştır. Uzun yıllar boyunca uluslararası platformlarda kazandığımız tecrübenin desteği ile farklı sektörlerde ve coğrafyalarda faaliyet gösteren şirketlerimizden oluşan Soycan Şirketler Grubu, faaliyet gösterdiği her alanda karşılıklı güven ve işbirliği ilkelerini benimsemiştir. Çözüm odaklı, kalıcı başarı ve sürdürülebilir büyümeyi hedefleyen yaklaşımımız ile dünyanın çok farklı coğrafyalarında müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla beraber yazdığımız başarı hikayeleri, farklılığımızın kanıtıdır. Tedarik zinciri, uluslararası ticaret, yönetim ve yatırım danışmanlığı ve ticari temsilcilik alanlarında çalışan Soycan Grup Şirketleri, kendi aralarındaki sinerjinin desteği ile müşterilerimize ve iş ortaklarımıza en yüksek ticari başarıyı ve getirinin kapılarını açacak olanakları ve ortamı sunmaktadırlar. Hedefimiz uluslararası şirketlerde uzun yıllar üst düzey yöneticilik tecrübesi bulunan profesyonel yönetim kadromuzla, sektörlerinde fark yaratan, öncü şirketler ağımızı büyütmek, katma değer sağlayacağımız yeni sektörlere girmek ve farklı coğrafyaları ticaretin gücü ile birleştirmektir.

ÇAĞ LOJİSTİK HAKKINDA

1950’de faaliyetlerine başlayan Çağ Lojistik, Soycan Şirketler Grubu’nun tedarik zinciri ve lojistik yönetimi alanında faaliyet gösteren üyesidir. Çağ Lojistik; Doğu Avrupa, Ortadoğu, BDT ve Balkan ülkelerinde demiryolları, karayolları, denizyolları taşımacılığı, kapıdan-kapıya intermodal taşımacılık, depolama, katma-değerli lojistik servisleri, 4PL ve tedarik zinciri alanlarında danışmanlık hizmetleri vermektedir. Uluslararası firmalara ilaveten, orta ölçekli yerel firmalardan oluşan ve hızla genişleyen müşteri portföyümüz, güvenilirlilik ve servis kalitesini ilke edinmiş şirketimizin başarısının kanıtıdır. Müşterilerimizle yıllardır devam eden ticari ilişkilerimiz ve güçlü referanslarımız stratejik iş ortağı olarak değer gören bir tedarik zinciri yönetim şirketi olduğumuzun göstergesidir.

Kaynak: lojiport.com

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr