Karayolu

DÜNYANIN İLK OTONOM KARGO TESLİMATI GERÇEKLEŞTİDÜNYANIN İLK OTONOM KARGO TESLİMATI GERÇEKLEŞTİ01.11.2016

Uzun yollarda sürücüler için büyük kolaylık sağlayacak otonom sistemler git gide somutlaşıyor. Otto firması taşımacılık sektöründe otonom sistemlerde ilki gerçekleştirdi.

Otonom sürüş sistemleri binek otomobillerde kişisel ulaşımın yanı sıra daha büyük işlerde de oldukça kolaylık sağlaması adına gelişmeye devam ediyor. Binek araçlarda gün geçtikte daha da gelişmiş şekilde sunulmaya başlanan sistemin otomobil ayağının lideri konumunda Tesla yer alıyor. Otonom sürüş sistemlerinin bir adım ötesinde ise şehirler arasın taşıma yapan kamyonlar olacak. Taşımacılık endüstrisine yeni bir soluk getirecek sistemin ilk resmi teslimatı yapıldı. Kargo mu? bir konteyner dolusu bira!

Uber ortaklığıyla 2016’nın Ağustos ayında kurulan Otto, Amerika merkezli bir otonom sürüş geliştirme firması. Yeni kurulmasına karşın Otto ilkler arasına adını yazdırmayı başardı ve otonom sürüş teknolojisiyle taşınan ilk kargonun teslimatı gerçekleştirildi. Ünlü bira üreticisi Anheuser-Busch’un, Budweiser marka biralarını fabrikadan, belirlenen teslimat noktasına götüren otonom sisteme sahip tır, neredeyse 195 km‘lik bir mesafeyi kendi başına kat etti. Sistemle ilgili açıklamalarda bulunan Otto yetkilileri yazılımın hala geliştirme aşamasında olduğunu ve şu anda sadece otobanlarda aktif olarak kullanılabilecek şekilde sınırlandırıldığını belirtti. Sistemin ileriki süreçte bütün yolcuğu şehir içi ve şehir dışı olarak kendi başına tamamlayacak şekilde geliştirilmesi planlanıyor.

Kaynak: lojiport.com

Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72