Üye Şirketlerden

DÜNYANIN 12. BÜYÜK KONTEYNER GEMİSİ ASYAPORTTADÜNYANIN 12. BÜYÜK KONTEYNER GEMİSİ ASYAPORTTA24.10.2016

Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ilk 10 limanından biri olan Asyaport Limanı, dünyanın en büyükleri arasında yer alan Panama bandıralı "MSC NEWYORK" adlı dev konteyner gemisini ağırladı. En büyük 20 konteyner gemisinin sıralaması haberimizde...

Suudi Arabistan'ın Kral Abdullah Limanı'ndan yola çıkan 399 metre uzunluğa, 54 metre genişliğe ve 18 bin 270 TEU taşıma kapasitesine sahip dünyanın en büyük 12. konteyner gemisi MSC NEWYORK, Asyaport Limanı'na yanaştı.

Evyapport ve Marport Limanına yanaştıktan sonra, Asyaport Limanına yanaşan MSC NEWYORK, operasyonun tamamlanmasıyla birlikte Pire Limanı'na doğru hareket edeceği öğrenildi.

Asyaport Limanı Genel Müdürü Kadir Uzun, MSC New York'un bugüne kadar Türkiye'ye gelen "en büyük" konteyner gemisi olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük 2. konteyner taşımacılık şirketine ait MSC NEWYORK'un, tam dolu haliyle Türkiye'de sadece Asyaport’a yanaşabildiğini belirten Kadir Uzun, "Gemi, bu gelişi ile Asya-Akdeniz arasındaki Tiger/AE-15 servisinde deneme seferlerine başladı. MSC NEWYORK gemisinden daha büyük, 19 bin 224 TEU taşıma  kapasitesine sahip MSC Oscar, MSC Oliver, MSC Zoe ve MSC Maya konteyner gemilerinin de Asyaport Limanı'na tarifeli seferlere başlaması düşünülüyor" diye konuştu.

Türkiye’de ve çevre ülkelerdeki sanayiciye, ithalatçı ve ihracatçıya  konteyner taşımalarında maliyet avantajı sağlayacak MSC New York gibi çok büyük  konteyner gemilerinin Asyaport Limanına yanaşabilmesinin önemli bir ayrıcalık olduğunu vurgulayan Kadir Uzun, "Hava ulaşım sektöründe 3. Havalimanı Türkiyemiz için ne kadar önemli ve değerli bir yatırımsa, Asyaport Limanımız da denizcilikte ana  liman açısından o kadar önemli ve değerli bir yatırımdır" dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK İLK 20 KONTEYNER GEMİSİ

Türkiye Limancılar Derneği'nin ilk 9 aylık rakamlarını da paylaşan Asyaport Limanı Genel Müdürü Kadir Uzun, şunları kaydetti:

"Asyaport, Türk Limanları arasında genel konteyner elleçleme sıralamasında 3'ncü, transit konteyner elleçleme sıralamasında 2'nci olmuştur. Bu çok başarılı sonucun alınmasında Tiger/AE-15 servisi gemilerinin limanımızı kullanmasını programlayan MSC şirketinin katkısı büyüktür. Devletimizin ilgili bütün kurumları mevzuat çerçevesinde bu genç limandan desteklerini hiçbir zaman esirgememişlerdir. Ben de Asyaport ailesinin 700 çalışanı adına katkısı olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. 500 milyon ABD doları harcanarak tamamlanan fakat resmi açılışı henüz yapılmamış limanın proje kapasitesinin yıllık 2,5 milyon TEU konteyner olduğu bilinmekte ve rakama 2018 yılında ulaşılması hedeflenmektedir."

Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, İl Jandarma Komutanı Albay Erdal Eren ve Asyaport Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer, davetlilerle birlikte MSC NEWYORK gemisinde düzenlenen etkinliğine de katıldı.

MSC NEWYORK Asyaport Limanı'nın ardından Yunanistan'daki Pire Limanı'na hareket edecek.

Kaynak: lojiport.com

 

Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72