Üye Şirketlerden

YÜZDE 5 BÜYÜDÜ, 27 MİLYON EUROLUK YATIRIM YAPTIYÜZDE 5 BÜYÜDÜ, 27 MİLYON EUROLUK YATIRIM YAPTI

DB Schenker, özellikle kara ve hava taşımacılığında yakaladığı yüksek yükleme hacmi ile lojistik gelirlerini yüzde 15 artırdı. Firma 2016’da Güney Doğu Avrupa’ya 50 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı.

DB Schenker, 2015 yılı rakamlarını açıkladı. DB Schenker Günaydoğu Avrupa  bölgesindeki ağının genişletilmesine 27 milyon eurodan fazla yatırım yaparken Güney Doğu Avrupa’daki yatırımını yüzde 5 ile yaklaşık 1,4 milyar euroya çıkarttı.

Lojistik servis sağlayıcısı, Guney Doğu Avrupa bölgesinde gerçekleştirdiği sevkiyatlarını 2015’te yüzde 7,3’ten fazla artırdı. Karayolu yüklemeleri yüzde 9 artış ile yaklaşık 9,1 milyon birim (toplam 13,2 milyon ton yükleme yapıldı) oldu. Havayolu yükleme hacmi ise yüzde 7 arttı (89.000 ton yükleme). Güney Doğu Avrupa’da büyük büyüme kaydedilirken; denizyolu yükleme hacmi 307 bin TEU’ya yükseldi. DB Schenker’in kontrat lojistiği bölümü ise gelirini, yüzde 15 artırarak büyümeye devam etti.

Global Spor Etkinlikleri - Fuar ve Sergiler birimindeki gelir yaklaşık yüzde 9,1 arttı. 2015 yılının önemli olayları Avusturya Kayak Federasyonu’nu yıl boyunca desteklenmesi ve MERCEDES AMG PETRONAS Formula 1 yarış ekibinin Avrupa’daki tüm yarışlar için lojistik olarak desteklenmesini içeriyordu. Ayrıca DB Schenker ağustos ayında Brezilya’daki Yaz Olimpiyatları sırasında Avusturya Olimpiyat Komitesi’nin lojistik ihtiyaçlarını sağlayacak.

Ayrıca şirket bir tondan fazla ağırlıkta olan “Avusturya Evi”nin Brezilya’ya nakliyesinden de sorumlu olacak.

Guney Doğu Avrupa’da, özellikle de Çek Cumhuriyeti, Romanya, Bulgaristan, Slovenya ve Slovakya’da DB Schenker ofisleri tarafından çok iyi finansal sonuçlar elde edildi ve bazı durumlarda gelirde iki basamaklı büyüme yüzdeleri kaydedildi. Ayrıca Yunanistan, Makedonya, Sırbistan ve Bosna’da da sonuçlar olumlu olarak ilerledi.

2015’in sonunda DB Schenker Avusturya’dan Türkiye’ye kadar kapsamlı bir ağda yayılan ve şirketin ürün ve hizmetlerinin bütün çesitlerini sunan 80’den fazla konumda yaklaşık olarak 6 bin erkek ve kadın istihdam ediyor.

Entegre lojistik hizmet sağlayıcısı, 2016’da büyüyecek. DB Schenker bolgedeki musterilerine hizmetlerini geliştirmek için bu yıl Avusturya ve Güney Doğu Avrupa’ya yaklaşık 50 milyon euro yatırım yapacak.

Bunun yanı sıra, Graz (Avusturya) bölgesinde Wundschuh’ta yeni bir terminal kurmak için 25 milyon euro yatırım yapıyor.  Ayrıca DB Schenker, ilaç sektöründeki önemli bir müşteri için Kufstein’da (Avusturya) 11 milyon euro maliyeti olan ek bir bina da inşa ediyor.

2016 başında, Türkiye’de iki yeni tesis faaliyete geçti. Bursa’daki lojistik merkezi için 2.5 milyon euroluk yatırım gerçekleştirildi. Ayrıca, Manisa’da 2016’nın başlarında açılan yeni lojistik terminal için de yine 2,5 milyon euro yatırım yapıldı.  Şirketin Sofya, Bulgaristan’daki terminali 2,4 milyon euroluk bir yatırım ile 3 bin 700 metrekare kadar genişletiliyor. Sorumlu kurulun onayından sonra 2017 başında Türkiye iştirakinin şubesi ve merkezi yaklaşık 6,5 milyon euroluk bir yatırım ile İstanbul’daki yeni ofis binasına taşınacak. Ayrıca DB Schenker Yunanistan merkez ofis ve şubeleri de bu yıl yeni bir ofise taşınacak.

Güney Doğu Avrupa’da DB Schenker

DB Schenker 2 bin lokasyonda 66 bin kişi istihdam eden uluslararası bir lojistik servis sağlayıcısı. Viyana’daki Schenker & Co AG Güney Doğu Avrupa bölgesi için (14 ülke, 5500 çalışan) bölge merkezi olarak görev görüyor.

Kaynak: transmedya.com

Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72