Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / FİLYOS LİMANI İNŞASI BAŞLIYOR

FİLYOS LİMANI İNŞASI BAŞLIYOR

FİLYOS LİMANI İNŞASI BAŞLIYOR25.07.2016Yapımı bin 400 iş günü sürecek ve yıllık 25 milyon ton yükleme boşaltma kapasitesine sahip olacak liman, tüm Karadeniz’in ana ihracat merkezi olacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Filyos Limanı'nın hem Zonguldak’ın hem de Türkiye’nin lojistik imkanlarını güçlendirecek büyük bir yatırım olacağını belirterek, "19 Temmuz'da yer teslimini yaptık, çok yakın bir zamanda da kazma vurulmuş olacak." dedi.

Arslan, yaptığı açıklamada, Zonguldak’ın, Türkiye ekonomisine önemli girdi sağlayan şehirlerden olduğunu vurgulayarak, kentin her türlü altyapı sorununun giderilmesi gerektiğini söyledi.

Bu kapsamda, Zonguldak’a deniz, demiryolu ve karayolu ulaşımında her türlü önceliği verdiklerine dikkati çeken Arslan, "Filyos Limanı, hem Zonguldak’ın hem de Türkiye’nin lojistik imkanlarını güçlendirecek büyük bir yatırım olacak. 19 Temmuz'da yer teslimini yaptık, çok yakın bir zamanda da kazma vurulmuş olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Arslan, yapımı bin 400 iş günü sürecek ve tamamlandığında yıllık 25 milyon ton yükleme boşaltma kapasitesine sahip olacak limanın, sadece Zonguldak’ın değil, başta Karabük ve Bartın olmak üzere tüm Karadeniz’in ana ihracat merkezi olacağını kaydetti.

İhale bedeli yaklaşık 538 milyon lira

Filyos Limanı’nın altyapı inşaatlarının kamu kaynakları ile yapılacağını ifade eden Arslan, bu kapsamda ekonomik açıdan en avantajlı teklif olan 537 milyon 888 bin liralık teklifin idarelerince kabul gördüğünü ve bu teklifi veren ortaklık ile sözleşmeyi imzaladıklarını dile getirdi.

Altyapı inşaatlarının tamamlanmasından sonra üstyapı inşaatlarını yap-işlet-devret (YİD) modeli ile gerçekleştirmeyi planladıklarını belirten Arslan, şöyle konuştu:

"Projenin altyapı işleri kapsamında 3 bin metre uzunluğunda ana mendirek, 2 bin metre uzunluğunda tali mendirek, 3 metre uzunluğunda rıhtım, yaklaşık 15 milyon metreküp tarama, geri saha dolgusu ve tahkimat işleri yapılacak. Altyapı inşaatlarını kamu kaynakları ile yapıyoruz. Altyapının tamamlanması sonrasında üstyapı inşaatları ile yükleme boşaltma ekipman ve teçhizatları için ise YİD modelini hayata geçirmeyi planlıyoruz."

Kaynak: lojiport.com

 

   

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr