Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gümrük / KAPIKULE’DEN GEÇİŞLERİN 30 SANİYEYE DÜŞMESİ HEDEFLENİYOR

KAPIKULE’DEN GEÇİŞLERİN 30 SANİYEYE DÜŞMESİ HEDEFLENİYOR

KAPIKULE’DEN GEÇİŞLERİN 30 SANİYEYE DÜŞMESİ HEDEFLENİYOR01.07.2016Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet üzerinden uygulamaya soktuğu ‘Ön Beyan Uygulaması’ ile sınır kapılarında dakikalarca beklemeden özel hazırlanan peronlardan beklemeden geçiş yapılacak. İnternet üzerinden önceden yaptırılan giriş-çıkış  işlemleri sayesinde geçişlerin 30 saniyeye düşmesi hedefleniyor.

Edirne Valisi Günay Özdemir Kapıkule Sınır Kapısı’nda basın mensuplarına Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ‘Ön Beyan Uygulaması’ hakkında bilgi verdi. Kapıkule Sınır Kapısı toplantı salonunda yapılan tanıtımda Vali Günay Özdemir, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının başlattığı proje sayesinde geçişlerin 6 dakikadan 30 saniyeye kadar düşeceğini söyledi. Edirne Valisi Günay Özdemir ‘Ön Beyan Uygulaması’ ile yurt dışından ülkeye giriş ve çıkış yapacakların sınır kapısına gelmeden bilgilerini internet üzerinden sisteme girebileceğini belirterek, “Bunu yaparlarsa sınır kapısında bekleme süresi çok daha azalacak. Onlar için Kapıkule’de ayrı peronlar açılacak. Onların 5-6 dakika süren işlem süresi 30 saniyeye kadar düşebilecek. Onun için bütün vatandaşlarımız bu sisteme cep telefonlarından bile girebiliyor. Bu uygulama bizim hizmet kalitemizi arttıracak” dedi.

Türk işçilerin araçlarıyla gelirken yurtdışında kalma sürelerine de dikkat etmesini isteyen Vali Özdemir, 185 günlük süreyi iyi hesaplamaları gerektiğini, konuyla ilgili her türlü bilgiyi gümrüğün web sitesinden takip edebileceklerini söyledi. Toplantının ardından peronları gezen Vali Günay Özdemir yurda giriş yapan Türk işçileriyle sohbet etti. Avrupa’da çalışan 3 milyon kadar Türk işçisi okulların kapanması ile Temmuz ayında karayoluyla Kapıkule başta olmak üzere Hamzabeyli ve Pazarkule Sınır Kapıları’ndan yurda giriş yapmak için uzun kuyruklar oluşmasına neden oluyor.

Kaynak: hurriyet.com.tr

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr