Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / KABOTAJ BAYRAMI 90. YIL KUTLAMA ETKİNLİKLERİ BELLİ OLDU

KABOTAJ BAYRAMI 90. YIL KUTLAMA ETKİNLİKLERİ BELLİ OLDU

KABOTAJ BAYRAMI 90. YIL KUTLAMA ETKİNLİKLERİ BELLİ OLDU24.06.2016Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın bu yıl 90. yılını kutlayacağız. 1 Temmuz'da İstanbul'da bayram dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Bu yıl 90. sı düzenlenen Denizcilik ve Kabotaj Bayramı  İstanbul’un birçok noktasında çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla yoğun bir program İstanbulluları bekliyor.

Kabotaj bir devletin kendi limanları arasında yolcu ve yük taşıma hakkıdır. Türkiye'de, Kabotaj Kanunu'nun yürürlüğe girdiği 1 Temmuz (1926) günü Kabotaj bayramı olarak kutlanıyor.

Kabotaj nedir?

Kabotaj, bir devletin, kendi limanları arasında deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalık. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gitmişlerdir. Bazı uluslar arası sözleşmelerde de kabotaj yasağı koyma yetkisine ilişkin hükümler yer alır.

Osmanlı Devleti’nin kapitülasyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı, Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırıldı. 20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edildi. Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926′da yürürlüğe girdi. Bu yasaya göre, akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularda ve kara sular içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi. Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.

26 Haziran - 3 Temmuz arası kutlanan Kabotaj haftasının 90. yıldönümü kutlama etkinlik programı için tıklayınız.

Kaynak: ulasimonline.com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr