Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / U.N. RO-RONUN YENİ ROTASI KUZEY AFRİKA

U.N. RO-RONUN YENİ ROTASI KUZEY AFRİKA

U.N. RO-RONUN YENİ ROTASI KUZEY AFRİKA24.06.2016Yurtdışı yatırımlarına devam eden U.N. Ro-Ro, Fransa’daki Toulon Limanı’nı Türklerin bölgesel üssü haline getirdi. Şirketin CEO'su Sedat Gümüşoğlu, şimdiki hedeflerinin Türkiye'yi Kuzey Afrika'ya bağlamak olduğunu söyledi.

12 Ro-Ro gemisi ile yılda 322 bin aracı, Türkiye’den İtalya ve Fransa’ya taşıyan U.N. Ro-Ro Şirketi’nin yeni hedefi Afrika. Fransa’nın Toulon Limanı’nda TIR taşımacılığında 6’ncı yılını kutlayan U.N. Ro-Ro’nun CEO’su Sedat Gümüşoğlu, “Toulon’u Türklerin bölgesel üssü haline getirdik. Atıl halde duran liman şu anda 300 Fransız’ın çalıştığı bir yer haline geldi. Şimdiki amacımız, burada bir demiryolu aktarma hattıyla Marsilya’ya bağlayıp, Türkiye’yi Kuzey Afrika’ya ulaştırmak” dedi. Türkiye ve Avrupa arasında tarifeli seferler yaptıklarını da aktaran Gümüşoğlu şunları söyledi: “Pendik-Ambarlı ve Mersin’den İtalya ve Fransa’ya aktarma sağlıyoruz.

Türkiye’den Avrupa üzerinden Fransa’ya ulaşıp, TIR’ların bir hafta içinde buraya ulaşmasına imkan tanıyacağız. Böylece denizde bir ay süren ulaşım bir haftada tamamlanmış olacak. Bu hatla, Türkiye’den İngiltere’ye ve Benelüks ülkelerine ulaşım da kolaylaşacak. Avrupa’da hiçbir ülke TIR taşımacılığına sıcak bakmıyor. Biz bunu denize taşıyarak, hem çevreci bir ortam sağlıyoruz.”

Gümüşoğlu, “Türkiye’deki ekonomik durgunluğun taşımacılığına etkisi var mı?” sorusuna, “Bizde bir gerileme olmadı, tersine TIR taşımacılığı pazarı yılbaşından beri yüzde 8 büyüdü. Bu neredeyse yüzde 11’le rekor kırdığımız 2011 yılına yakın bir rakam” dedi. İtalya’nın Trieste limanına 10 milyon Euro’luk yatırım yapacaklarını söyleyen Gümüşoğlu, U.N. Ro-Ro olarak bu yıl sonunda yüzde 15 büyüme beklediklerini de sözlerine ekledi.

MİLLİ FİLOMUZ İLE GÖREVE HAZIRIZ

Öte yandan Türkiye gibi bir ülkenin yüzde 3'ten fazla büyümesi gerektiğine dikkat çeken Gümüşoğlu, "Yeni hükümet sonrasında hazırlanan ekonomi program ile büyümenin artacağına inancımız tam. Milli filomuz ile Avrupa'ya olan ihracatımız kapsamında görev almaya hazırız. Yeni hatlarımız ile ihracatçılarımıza navlun ve transit süre konusunda rekabet avantajı sağlamak istiyoruz" diye konuştu. Fransa ve İtalya'ya yılda 250 binden fazla TIR taşıyan U.N. Ro-Ro, Türkiye'nin Avrupa'ya Ro-Ro hatları ile yaptığı ihracatın yüzde 65'ini gerçekleştiriyor.

22 YIL ÖNCE KURULDU

1994'te uluslararası nakliye firmaları tarafından kurulan U.N. Ro-Ro İşletmeleri A.Ş., İstanbul'dan Pendik ve Ambarlı ile Mersin'den, İtalya'daki Trieste ve Ancona limanlarına, Pendik'ten Fransa'daki Toulon Limanı'na düzenli Ro-Ro seferleri gerçekleştiriyor. Eylül 2014'ten beri, U.N. Ro-Ro, faaliyetlerini Actera Group-Esas Holding ortak yatırımı yönetimi altında sürdürüyor.

FRANSIZLAR ÇOK MEMNUN

U.N. Ro Ro Şirketi’nin Toulon Limanı’na işlevsel hale getirmesinden Fransızlar çok memnun. Sedat Gümüşoğlu’na plaket veren Fransızlar, 2 kilometrelik özel bir demiryolu hattı ile limanı demiryoluna taşımaya da sıcak bakıyor. Toulon Limanı’nda yapılan törene Türkiye’nin Marsilya Başkonsolosu Feriba D. Hokkacı Esirgen de katıldı. Yeni proje gerçekleşirse, Türkiye’den Toulon’a Ro Ro gemileriyle giden TIR’lar, trenle başta İngiltere ve Benelüks ülkeleri olmak üzere Batı Avrupa’ya 4-5 günde ulaşmış olacak.

Kaynak: ulasimonline.com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr