Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / DEPREME DAYANIKLI LİMAN SAFİPORT DERİNCE

DEPREME DAYANIKLI LİMAN SAFİPORT DERİNCE

DEPREME DAYANIKLI LİMAN SAFİPORT DERİNCE14.06.2016Prof. Dr. Mustafa Erdik tarafından limanın olası bir deprem durumunda göstereceği etkiyi belirleyen bir rapor hazırlandı. Safiport Derince bu rapora uygun bir proje ile yapılandırılıyor.

Safiport Derince için gerçek bir deprem kaydı hazırlandı. Safiport Derince için diğer limanlarda olmayan bir simülasyon çalışması da yapılacak. Bu çalışma ile liman genişleme projesinde olası deprem hareketine bağlı olarak yönetmeliğe uygun tasarım belirlendi ve proje bu doğrultuda hazırlanıyor.

Kandilli Rasathanesi ile tüm geoteknik etütleri paylaştıklarını belirten Safiport Derince yetkilileri yeni yatırımlarda bir daha deprem ile ilgili olası zararların yaşanmaması için her türlü önlemi aldıklarını vurguluyor.

Safiport Derince ‘Deprem Raporuna’ Göre Yapılanıyor…

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Prof. Dr. Mustafa Erdik’in projeyle ilgili açıklamalarına göre “Limanın olası bir deprem durumunda göstereceği etkiyi belirleyen bir rapor hazırladık. Safiport Derince bu rapora uygun bir proje ile yapılandırılıyor. ‘Kıyı ve Liman Yapıları, Demiryolları ve Hava Meydanı İnşaatlarına İlişkin Deprem Teknik Yönetmeliği’ ile limanların deprem tasarımı mühendislik kurallarına uygun şekilde düzenlenmiştir. Safiport Derince’de de yapı ve güçlendirmeler bu yönetmeliğe uygun olarak yapılıyor. Liman yapısının depreme dayanıklı tasarlanabilmesi için zemin ortamının çok iyi incelenmesi, liman yapısı tipinin doğru seçimi, dolgu malzemesinin doğru belirlenmesi gerekir. Safiport Derince bizden aldığı rapor doğrultusunda tüm bu parametrelere uygun olarak inşa edilecek bu nedenle ‘Safiport Derince depreme dayanıklı bir liman olacaktır’ diyebiliriz.”

Safiport  Derince’den Deprem Yönetmeliği’ne Uygun Tasarım

İzmit Körfezi İstanbul gibi bir mega-kentin hinterlandı içinde yer aldığından bölgede çok sayıda limana ev sahipliği yapıyor. Körfez Bölgesi’nde yer alan limanların kuvvetli bir deprem sonrasında da sadece istenilen ölçüde hasar görmesi ve kritik limanların işlevlerini sürdürmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Erdik sözlerine şöyle devam etti; “Deprem sonrası hem fiziksel ve insani kayıpların hem de iş kayıplarının azaltılması ve olası afetin doğru yönetilmesi hayati önem taşır. 17 Ağustos 1999 Kocaeli depreminde Körfez Bölgesi’ndeki limanlar yoğun hasar görmüştür. Birçok limanda işletmeler aksamış, deniz yapılarının bir kısmı kullanılamaz duruma gelmiş ve ne yazık ki büyük kayıplarla karşılaşılmıştır.

Kaynak: lojiport.com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr