Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / BAKAN ARSLAN, ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI İNŞAATINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

BAKAN ARSLAN, ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI İNŞAATINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

BAKAN ARSLAN, ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI İNŞAATINDA İNCELEMELERDE BULUNDU10.06.2016Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Üçüncü Havalimanı`nın yüzde 27`sinin tamamlandığını belirterek, "Herkese, her şeye inat Türkiye Cumhuriyeti büyük projeleriyle büyümeye, yatırım yapmaya, insanının refahını artırmaya devam edecektir." dedi.

Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı şantiyesinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Şantiye gezisinden önce Bakan Arslan ve beraberindeki bürokratlar ile İGA ve üstlenici konsorsiyum yetkililerinin katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Üçüncü Havalimanı inşaatının son durumu hakkında bilgi verdi.

Toplantı sonrası şantiye alanını gezen Arslan, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Üçüncü Havalimanı'nın yükselen, yücelen Türkiye Cumhuriyeti'nin marka projelerinden olduğunu söyledi.

Projede incelemelerde bulunduklarını ve brifing aldıklarını dile getiren Arslan, böyle projeler hakkında masa başında da bilgi alabildiklerini, ancak inşaat alanında incelemelerde bulunarak sonraki süreçlerde karar almanın şantiyeciliğin güzel taraflarından olduğunu anlattı.

Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak ne yazık ki bugün üzüntülü bir ortamda böyle bir ziyareti yapıyoruz. Dış güçlerin, dış mihrakların buradaki maşaları, terör belası canımızı acıttı. İstanbul'da 11 canımızı kaybettik. Bugün aynı şekilde Midyat'ta 3 canımızı kaybettik. 3 şehidimiz var. Türkiye Cumhuriyeti güçlendikçe, büyüdükçe, büyük projeleri yaptıkça bunları istemeyenler maşalarını kullanmaya devam edeceklerdir. Biz 78 milyon tek vücut olarak terör belasının üstesinden her zamankinden daha güçlü olarak geleceğiz. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize, yaralılarımıza acil şifalar, ailelerine sabırlar diliyoruz. 78 milyonun başı sağ olsun."

"Daha büyük projelere imza atacağız"

Arslan, bu acıyı yaşadıkları bir dönemde şantiye ziyaretinde bulunduklarını hatırlatarak, "Bunun başka anlamı var. Herkese, her şeye inat Türkiye Cumhuriyeti büyük projeleriyle büyümeye, yatırım yapmaya, insanının refahını artırmaya devam edecektir." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyonu, Başbakan Binali Yıldırım'ın kendilerine gösterdiği hedefler doğrultusunda bu projelerle birlikte daha büyük projeleri de yapacaklarını dile getiren Arslan, dünyanın en büyüğü olacak Üçüncü Havalimanı'ndan dünyanın her yerine uçuş gerçekleştirileceğini söyledi.

Arslan, son 14 yılda Türkiye'de havacılık alanında yaşanan gelişmelere değinerek, birçok havalimanının kapasitesinin üzerinde iş yaptığını bildirdi.

Bakan Arslan, "Burasını da gelecek 50 yılı planladığımız için 200 milyonluk yapıyoruz. Bu projeyle birlikte ülkemiz dünya havacılık sektöründe daha çok söz sahibi olacak." diye konuştu.

Havalimanının şu anda bile adeta bir şehir olduğunu, 16 bin kişinin çalıştığını ifade eden Arslan, bu rakamın seneye 30 bine çıkacağı bilgisini verdi.

Arslan, "İnşallah 2018'in ilk çeyreğinde burası yolcuların geldiği, yolcuların gittiği, uçakların peşi sıra indiği bir havalimanı olacak. Şu anda 1300-1400 uçak inen havalimanlarına büyük diyoruz. Burası ilk bittiğinde 2 bin, tamamı bittiğinde 3 bin uçak inecek." ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım'ın bakanlığı döneminde gurur duyulacak işlere imza atıldığını anlatan Arslan, kendilerinin daha büyük başarılara imza atacaklarını, bundan hiç kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini, Türk insanını ve Türkiye'den medet bekleyenleri gururlandıracaklarını söyledi.

Arslan, bu sözlerinin iddialı gelebileceğini kaydederek, "İddialı değilseniz ve ortaya büyük hedefler koyamazsanız başarılı olma şansınız yok." dedi.

Gayrettepe-Üçüncü Havalimanı metro ihalesi 15 güne kadar netleşecek

Arslan, bir basın mensubunun Gayrettepe-Üçüncü Havalimanı metro hattının ne zaman ihaleye çıkacağına ve yapımına başlanacağına ilişkin bir soru üzerine, "Uygulama projeleri bitti. 15 güne kadar netleşmiş olacak. Ve ihaleye çıkacağız. Yapım süresi olarak da rekor bir sürede bitirmek istiyoruz. Bu konuda bütün gayretlerimizi ortaya koyuyoruz." diye konuştu.

Uçak bilet fiyatlarında daha önce uygulanan tavan fiyat uygulamasının tekrar uygulanmasının düşünülüp düşünülmediğine dair bir soruya karşılık Arslan, şunları söyledi:

"Biz geldik yeni bir şey gelmedi. Zaten yürüyen başarılı bir sistem var. Sistemin devam etmesi adına gayretlerimizi koyuyoruz. Koymaya devam edeceğiz. Tabii ki bilet fiyatlarının belirli bir marjda tutulmasıyla ilgili çalışma var. Ancak insanımız da artık zamanı planlayarak biraz daha erken bilet alırsa daha uygun olacak. Son gün pahalı bilet almak zorunda kalanların acil işi olan kişiler olması lazım. Havayolu şirketleri de erken bilet alınması dolayısıyla sağlıklı planlama yapabilsin. Burada bir denge var."

Arslan, şu ana kadar havalimanı inşaatının yüzde 27'sinin bittiğini, ancak her geçen gün çalışan personel ve iş makinesi sayısının artacağını, işlerin daha da hızlanacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: T.C. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr