Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / THY BAKÜDE 25. YILINI KUTLUYOR

THY BAKÜDE 25. YILINI KUTLUYOR

THY BAKÜDE 25. YILINI KUTLUYOR07.06.2016Haftalık tek uçuşla başlayan ve hâlihazırda günde 5 frekans ile icra edilen Bakü uçuşlarının yanı sıra; Gence ve Nahçıvan’a da sefer düzenleyen Türk Hava Yolları, bu destinasyonlar üzerinden kardeş ülke Azerbaycan’ı dünyaya bağlıyor.

Haftalık tek uçuşla başlayan ve hâlihazırda günde 5 frekans ile icra edilen Bakü uçuşlarının yanı sıra; Gence ve Nahçıvan’a da sefer düzenleyen Türk Hava Yolları, bu destinasyonlar üzerinden kardeş ülke Azerbaycan’ı dünyaya bağlıyor.

Bugün Azerbaycan ve Türkiye arasında mevcut bulunan ticari bağların ve kardeşlik ilişkilerinin gelişiminde önemli bir pay sahibi olan milli havayolu, 25 yıldır ülkedeki faaliyetlerini bilfiil sürdürüyor.

Uçuşların 25. yıldönümü nedeniyle bugün başkent Bakü’de gerçekleştirilecek gala etkinliğine, başta Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sn. Binali Yıldırım ve Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Sn. Abid Şerifov olmak üzere; Azerbaycan’ın Türkiye Büyükelçisi Sn. Alper Coşkun, Türk Hava Yolları’nın Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sn. Ahmet Olmuştur, Türk Hava Yolları’nın İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sn. Abdülkerim Çay ve iki ülkenin resmi makamlarından çok sayıda üst düzey temsilcinin hazır bulunması bekleniyor.

Bakü’ye sefer düzenleyen ilk yabancı havayolu şirketi olarak 25 Mart 1991 tarihinde başlatılan uçuşların, Azerbaycan’da yükselen bağımsızlık hareketiyle aynı döneme denk gelmesi, küresel taşıyıcının ülkenin bu mühim sürecinde etkin bir figür profili kazanmasına olanak sağlamış.

Bugün bayrak taşıyıcı havayolunun uçuş düzenlediği en yoğun hatlardan biri olan başkent Bakü’nün Türk dünyasında açılan ilk uçuş noktası olması; Türk Hava Yolları’nın Azerbaycan havacılık pazarında önemli bir aktör olmasına ve ayrıca iki kardeş ülkenin mevcut ilişkisine de büyük ölçüde katma değer sağlamasına sebebiyet vermekle birlikte, aynı ivmenin istikrarla sürdürülmesi noktasında da güçlü bir zemin teşkil ediyor.

Kaynak:ulasimonline.com

 

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr