Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Dünyadan / İRAN, HİNDİSTAN VE AFGANİSTAN ÇABAHAR ANTLAŞMASINI İMZALADI

İRAN, HİNDİSTAN VE AFGANİSTAN ÇABAHAR ANTLAŞMASINI İMZALADI

İRAN, HİNDİSTAN VE AFGANİSTAN ÇABAHAR ANTLAŞMASINI İMZALADI24.05.2016Uluslararası deniz taşımacılığı ve petrol ticaretinin önemli kesişme noktasında bulunan İran'ın güneydoğusundaki Çabahar Limanı'yla ilgili anlaşma İran, Hindistan ve Afganistan tarafından imzalandı.

İran'ın güneydoğusundaki Çabahar Limanı'ndan Afganistan ve Orta Asya'ya uzanan, transit taşımacılıkta kullanılacak kara ve demir yolu bağlantısı yatırımlarını içeren "Çabahar Antlaşması" İran, Hindistan ve Afganistan tarafından imzalandı.

Başkent Tahran’da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani,  Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai ve Hindistan Başbakanı Narendra Damodardas Modi'nin katıldığı törenle üç ülke arasında Çabahar Antlaşması imzalandı.

İmza töreni sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "Bugün, üç ülke için önemli ve tarihi bir gündür. Çabahar transit yoluyla,  Hindistan’ı Afganistan, Orta Asya ve Kafkasya bölgesi ülkelerine bağlayacak. Antlaşma metni, sadece ekonomik bir antlaşma değil, bölge imkanlarının bölgenin kalkınması için kullanılmasına yönelik siyasi bir metindir." ifadelerini kullandı.

Hindistan Başbakanı Modi konuşmasında, güvenli ulaşımın sağlanması hedefiyle üç ülkenin bir araya geldiğini belirtti.

Modi, "İrtibat ve bağlantı insanlığın vazgeçilmez ihtiyaçlarındandır. Biz, bugün bunu gerçekleştirdik. Güvenli ulaşımı sağlayacak yolların yapımı hedefi doğrultusunda biraraya geldik. Gerçekleştirilecek koridor bölgenin ekonomik yönden gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bugünkü görüşmelerimiz ilişkilerimizde yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır" açıklamasında bulundu.

Afganistan Cumhurbaşkanı Ahmedzai, Çabahar Antlaşması'nın tüm bölge ülkelerinin yararına olduğunu söyledi.

Ahmedzai şunları kaydetti: "Asya dünyanın en fakir kıtalarından biridir. Biz liderler halklarımızın ve devletlerimizin ekonomisini geliştirmek zorundayız. Çabahar'dan başlayan ilişkilerimiz ekonomik alanda olduğu gibi tüm alanlarda gelişecektir. Tüm bölge ülkeleri bu paya sahiptir. Orta Asya,  Avrupa,  Çin ve Rusya hepsi bu ortak görüşün ve paydanın içerisindedir."

Kaynak: ulasimonline.com

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr