Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / UMMAN, İRANA LİMAN TAHSİS EDECEK

UMMAN, İRANA LİMAN TAHSİS EDECEK

UMMAN, İRANA LİMAN TAHSİS EDECEK18.05.2016Umman'ın Tahran Büyükelçisi Suud Bin Ahmet Elbervani, bir limanlarını İran'ın kullanımına tahsis edeceklerini bildirdi.

Umman’ın Tahran Büyükelçisi Suud Bin Ahmet Elbervani, ülkesinin  İran ile ilişkilerinin doğu, batı, Arap ve tüm ülkelerden farklı olduğunu belirtti. Ummanlı diplomat, bir limanlarını  İran'ın kullanımına tahsis edeceklerini bildirdi.

Resmi IRNA ajansının haberine göre;  İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı Veliullah Afhamirad ile görüşen Elbervani, ülkesinin  İran vatandaşları için yeni vize sistemi de uygulayacağını ve bu sisteme göre Umman'ın İranlılara en az bir yıllık vize vereceğini ve bir yılın sonunda İranlı yatırımcıların Umman'da kalmaları durumunda bu vizenin ikamete dönüşebileceğini ifade etti.

İran'ın özel sanayi sergisinin 6 Ekim'de açılacağını ifade eden Elbervani, Umman'dan  İran'a uçak sefer sayılarını da artırmak istediklerini ve Muskat-Tahran uçuş sayısını günde üçe çıkaracaklarını, ayrıca Muskat-Meşhed, İsfahan ve Bender Abbas arasında da uçuşların olacağını belirtti.

Öte yandan geçtiğimi mart ayında Umman'ın önemli transit limanı olan Salalah Limanı İdaresi ile İran’ın güneyinde bulunan Shahid Rajaee ve  Chabahar liman idareleri arasında temel işbirliği anlaşması imzalanmıştı.  Anlaşmaya göre adı geçen limanlar arasındaki kargo trafiğinin artırılmasına yönelik girişimler ve tanıtımlar  idarelerce ortaklaşa gerçekleştirilecek. Salalah limanı yönetimi,  İran limanlarının modernizasyonu ve elemanlarının eğitimi yönünde bu liman idarelerine destek olacak.

İran ile bölge ülkelerinden başta Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında yaşanan gerginlikler, bu iki ülkenin aldığı ilişkileri dondurma ve azaltmaya yönelik kararların ardından,  özellikle İran ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki kargo taşımacılığı kapasitesinin belirli oranda Umman limanlarına kayması, iki ülke arasındaki ilişkilerin bugünkü olumlu ortamı korumaya devam etmesi durumunda beklenen bir gelişme olarak görülüyor.

Kaynak: ulasimonline.com

   

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr