Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / BAKAN YILDIRIM, ÜRDÜNLÜ MEVKİDAŞI AYMAN HATAHET İLE GÖRÜŞTÜ

BAKAN YILDIRIM, ÜRDÜNLÜ MEVKİDAŞI AYMAN HATAHET İLE GÖRÜŞTÜ

BAKAN YILDIRIM, ÜRDÜNLÜ MEVKİDAŞI AYMAN HATAHET İLE GÖRÜŞTÜ02.05.2016Bakan Binali Yıldırım, Türkiye ile Ürdün arasında ulaştırmanın her alanında iş birliğini geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ürdün Ulaştırma Bakanı Ayman Hatahet ve beraberindeki heyetle gerçekleştirdiği görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

En büyük hedeflerinin, dost ve kardeş iki ülkenin köklü ilişkilerinin geleceğe taşınması olduğunu dile getiren Yıldırım, Türkiye ile Ürdün arasında ulaştırmanın her alanında iş birliğini geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Suriye'deki olaylar nedeniyle Ürdün, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerine taşımalarda ciddi zorluk ve sıkıntılar yaşandığını anımsatan Yıldırım, "Bu sorunları aşmanın tek yolu, Ürdün ile Türkiye arasında deniz taşımacılığının geliştirilmesinden geçiyor. Bu konuda müşterek çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca hava taşımacılığı konusunda gayet iyi konumdayız ancak bunu yeterli görmüyoruz. Karşılıklı ticaretin ve turizmin geliştirilmesi için bu alanda yapacağımız işler ve atacağımız adımlar var." diye konuştu.

Yıldırım, demiryolları araçları yapım ve bakımı ile şehir içi toplu taşımacılık konularındaki tecrübeleri Ürdün ile paylaşmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi.

"Demiryollarımızı geliştirmek istiyoruz"

Ürdün Ulaştırma Bakanı Hatahet ise bugünkü ziyaretin Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ürdün'e yaptığı ziyaretin tamamlanması mahiyetinde olduğunu kaydederek, ziyaretin iki ülke arasındaki genel ilişkileri ve taşımacılığı ilgilendirdiğine dikkati çekti.

İkili görüşmede ele alınan konuların başında taşımacılık alanında alternatif yolların bulunmasının geldiğini vurgulayan Hatahet, "Suriye sınırlarının kapalı olmasından dolayı gerek Türkiye, gerek Ürdün insan ve mal taşımacılığında zorluklarla karşı karşıya kalınmaktadır. Aynı zamanda Türkiye'den Ürdün'e gelecek malların Körfez ülkelerine taşınmasındaki zorluk nedeniyle alternatif yollar üzerinde görüşmelerimiz sürüyor." dedi.

Hatahet, Bakan Yıldırım ile yapılan görüşmede özellikle Ro-Ro taşımacılığında iki ülke arasındaki limanlara hareketlerin kolaylaştırılması ve mali külfetin düşürülmesinin ele alındığını belirterek, bu hizmetlerin özel sektör tarafından hayata geçirilmesinin değerlendirildiğini kaydetti.

Türkiye'nin taşımacılık alanındaki geniş kapsamlı tecrübesinden yararlanmak istediklerini dile getiren Hatahet, şöyle devam etti:

"Biz de aynı şekilde Ürdün'de ulusal demiryollarımızı geliştirip, ulusal hatlarımızı oluşturmak istiyoruz. Ürdün, Suriye üzerinden Türkiye'ye, buradan da Avrupa'ya bağlanacak demiryolunun inşa edilmesinin yanı sıra Türkiye üzerinden Ürdün'e, buradan da Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerine demiryolu inşa edilmesi düşüncesini inceliyoruz."

Kaynak: ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI