Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gümrük / İTHALATTA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

İTHALATTA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

İTHALATTA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR02.05.2016'İthalatta Risk Esaslı Denetim Sistemi' 2 Mayıs'ta başlıyor. Yeni dönemde ithalatta bekleme süreleri azalacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İthalatta Risk Esaslı Denetim Sistemi (İRİS) uygulamasının 2 Mayıs'ta uygulamaya konulacağını belirterek, "Sistem sayesinde ithalatta bekleme süreleri azalacak, riskli ürün ve firmaların takibi sağlanacak." dedi.

Bakan Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu sistemle ithalat aşamasındaki ürün güvenliği denetimlerinin risk analizine dayalı olarak elektronik ortamda çağdaş kamu hizmeti anlayışıyla gerçekleştirilmesinin amaçlandığı söyledi.

İRİS sayesinde, başvuru ve denetimlerin anlık bildirimi, tüm başvuruların e-imza ile sistem üzerinden yapılması ve gümrüklerde belgesiz işlem yapılabileceğini ifade eden Tüfenkci, şunları kaydetti:

"İthalat aşamasında şuraya buraya gitmektense, gerekli belgelerin elektronik ortamda sisteme yüklenmesiyle ilgili memurlarımız kontrollerini, denetimlerini yapıyor. Elektronik ortamda imzalarını atıyorlar ve ürün eğer sağlıklı ise ithalatına izin veriyor, sağlıksızsa izin vermiyorlar. Böylelikle zaman kaybı önleniyor. Belgelerin ilgili yerlerden elektronik ortamda karşılaştırma imkanı oluyor, sahtekarlık önleniyor. Aynı zamanda vatandaşın işlemleri de hızlanmış oluyor. Bu sistemi tek pencere sistemine de entegre ettiğimizde bu süre daha da kısalıyor."

Sahte ya da taklit ürün ithal edenler mercek altında

Bu sistemle riskli firmaların analiz edilebileceğini vurgulayan Tüfenkci, "İRİS sayesinde bir ürünü sahte çıkan ve taklit edilmiş ürünleri Türkiye'ye sokan firmaların diğer aşamadaki ithalatını da riskli görüp, onları da daha kontrol etme imkanına kavuşmuş oluyoruz." diye konuştu.

Tüfenkci, söz konusu sistemin uygulanmasına 2 Mayıs Pazartesi günü geçileceğini bildirdi.

Kaynak: dunya.com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr