Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / LOJİSTİK SİSTEM ALTYAPISI KURULACAK

LOJİSTİK SİSTEM ALTYAPISI KURULACAK

LOJİSTİK SİSTEM ALTYAPISI KURULACAK21.04.2016Lojistik Koordinasyon Kurulu toplantısına katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin lojistik altyapısı ile ilgili çalışmalar yapılacağını belirtti.

Lojistik Koordinasyon Kurulu toplantısına katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, lojistik sektörünün Türkiye'nin kalkınmasında kaldıraç görevi üstleneceğini söyledi.

Lojistiğin, ülkelerin rekabet gücünü artıran ve rekabette mukayeseli üstünlük sağlayan yeni bir alan olduğunu belirten Yıldırım, "Bu bir süredir dağınık şekilde yapılıyor. TCDD'nin başlattığı Lojistik Merkez Kurulu çalışmaları var. Özel sektör de buna benzer çalışmalar içinde." dedi. Son yıllarda karayolu, demiryolu, limanlar, denizcilik ve havacılıkla ilgili tüm ulaştırma modlarından sorumlu oldukları için entegrasyona çok önem verdiklerini belirten Yıldırım, "Bu sistemin altyapısını kuracağız. Üretim ve ihracat merkezleri arasında iyi çalışan bir sistem geliştirilmesini hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

HER YER LİMAN OLMAYACAK

Lojistiğin, Türkiye'nin yetkinliğini ve ekonomik rekabet gücünü geliştirmeye hizmet edeceğini dile getiren Yıldırım, şunları anlattı: "Limanların illa kıyılarda olması gerekmiyor, bazen buna imkân da olmuyor. Kıyılarımızın planlamasını yaparken bu da önemli bir etken olacak. Aklımıza esen her yere liman yapacağız diye bir şey yok. Liman yapacağımız yerin arka planında kurulacak lojistik merkezi, oraya olan demiryolu, karayolu, gerekirse havayolu bağlantısı koymak üzere hem taşıma maliyetlerini azaltacak hem de ihracat miktarını artıracaktır."

Kaynak: ulasimonline.com

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr