Demiryolu

YÜK TRENLERİ İÇİN İZBAN’A 3. HAT GELİYORYÜK TRENLERİ İÇİN İZBAN’A 3. HAT GELİYORTCDD Genel Müdürlüğü, Alsancak- Eğirdir demiryolu hattı Kemer-Gaziemir istasyonları arasında 3. hat ilavesi projesini duyurdu.

Projeye göre Kemer-Gaziemir istasyonları arasında yapılması planlanan 3. hat ilave projesi, mevcut İZBAN hattına paralel inşa edilecek. 8.5 milyon TL kaynak ayrılarak Kemer- Gaziemir arasında tünel açılacak. Bu 3. hatta yük trenleri yönlendirilecek. Böylece, İZBAN yolcu trenleri de zaman zaman yük trenlerinin geçmesini beklemek zorunda kalmayacak.

Mevcut hatta paralel olacak

TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak projesi İZBAN’a Kemer Gaziemir arasında 3. hat inşa edilecek. Hem yolcu hem yük trenlerinin kullandığı mevcut hatta paralel inşa edilecek tünel ve yeni hat ile sistemdeki yükün hafifletilmesi planlandı. Proje kapsamında mevcut hattın dışında tünel ile yeni bir yol açılacak. Kemer’den girecek olan yeni üçüncü hat 14 kilometre sonra Gaziemir sınırlarından çıkacak.Hattın 4.2’inci kilometresinden itibaren başlayacak tünel, 6.4’üncü kilometresinde son bulacak. Tünel çıkışının ardından hat, mevcut hatta paralel olarak devam edecek. TCDD’nin yük trenleri için yapacağı bu üçüncü hat Alsancak Limanı ile Güney’deki güzergahı birbirine bağlayacak.

Kaynak: ulasimonline.com

 

Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72