Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gümrük / BAKAN TÜFENKCİ, SUUDİ ARABİSTAN TİCARET VE SANAYİ BAKANI FEVZAN ER-RABİA İLE GÖRÜŞTÜ

BAKAN TÜFENKCİ, SUUDİ ARABİSTAN TİCARET VE SANAYİ BAKANI FEVZAN ER-RABİA İLE GÖRÜŞTÜ

BAKAN TÜFENKCİ, SUUDİ ARABİSTAN TİCARET VE SANAYİ BAKANI FEVZAN ER-RABİA İLE GÖRÜŞTÜ15.04.2016

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Suudi Arabistan Krallığı Ticaret ve Sanayi Bakanı Tevfik bin Fevzan er-Rabia ile makamında görüştü. Basına açık olarak gerçekleşen görüşmede Bakan Tüfenkci, Türkiye ve Suudi Arabistan arasında tarihi ve köklü bir işbirliğinin mevcut olduğunu, bundan sonra da böyle olmaya devam edeceğini söyledi.

“İki ülke ilişkilerinin gelişmesi, bölgesel güvenlik ve istikrar için gereklidir.”

Bakan Tüfenkci, Dünya genelinde yaşanan gelişmelerin iki ülke arasındaki işbirliği ve dayanışmanın artmasına neden olduğuna dikkati çekerek, “Karşılıklı saygı ve güven ile ortak değer ve çıkarlara dayanan Türkiye – Suudi Arabistan ilişkilerinin gelişmesi, bölgesel güvenlik ve istikrar için de gereklidir.” dedi. 

Türkiye ve Suudi Arabistan’ın bölgesel ve uluslararası pek çok konuda benzer görüşlere sahip olduğunu belirten Bakan Tüfenkci,  “Her alanda iyi seyreden ilişkilerimiz Suudi Arabistan Kralı Sayın Salman bin Abdül Aziz’in, ülkemizi ziyareti ile daha iyi yerlere taşınacaktır. Ülkelerimiz arasında tesis edilen stratejik işbirliği, dayanışma ve siyasi açıdan mükemmel seyreden ilişkilerimizle, iki ülke arasındaki ticaret hacmimizi de daha da artırabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Birbirimizden öğrenebileceğimiz birçok konu var.”

Bakan Tüfenkci, iki ülke gümrük birlikleri vasıtasıyla yapılacak işbirliğinin yüksek potansiyel taşıdığını ifade ederek, “Bizlerin AB ile sizlerin de Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri ile olan gümrük birliği tecrübelerinin de bu süreçte katkısı olabileceğini ve birbirimizden öğrenebileceğimiz birçok konunun olduğunu düşünmekteyim.” ifadesini kullandı.

Bakan Tüfenkci, Bakanlık görev alanına giren konularda işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyleyerek, “Piyasa denetimi, gözetimi ve güvenliği, kaçakçılıkla mücadelede konusunda işbirliği yapabiliriz. Ortak ticaret merkezleri geliştirebiliriz. Bu ortak ticaret merkezlerimizi bir takım avantajlı ticaretin yapıldığı merkezler haline getirerek, pazarlama faaliyetlerini oluşturabiliriz.”  şeklinde konuştu.

İki ülke arasında kurulacak ticaret merkezlerinin önemine değinen Bakan Tüfenkci, bu sayede Suudi Arabistan üzerinden diğer Körfez ülkelerine; Türkiye üzerinden de Balkanlara ve Avrupa’ya açılım sağlanacağını,  ticaret merkezlerinde üretilen ve geliştirilen ürünlerin üçüncü ülkelere transit olarak gönderilebileceğini belirtti.

Bakan Tüfenkci konuk Bakana Malatya Kayısısı ikram etti.

Bakan er-Rabia, “İki ülke arasındaki dış ticaret hacmini 6 milyar dolardan daha yukarıya taşıyabiliriz.”

Bakan Tevfik bin Fevzan er-Rabia, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında çok güçlü bir ilişki olduğunu belirterek,  "İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 6 milyar dolara yakın bir seviyededir. İş birliği ile bu rakamı daha da yukarıya taşıyabileceğimizi düşünüyorum. Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin güçlendiğini görmekteyiz. İki ülke arasındaki günlük uçuş sayısı 16'ya ulaştı. Yaz aylarında bu sayı çok daha yükseklere çıkıyor.” dedi.

Konuk Bakan, Suudi Arabistan olarak mevcut ticaretlerini artırmak istediklerini söyleyerek,  ihracatlarının petrole dayalı olduğunu ama petrol dışında da tüketiciye yönelik ürünlerin ihracatına ağırlık vermeyi düşündüklerini ifade etti.

Bakan er-Rabia, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek bakımından 22-26 Mayıs 2016 tarihlerinde Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde gerçekleştirilecek olan fuara Türk işadamlarının katılımının çok önemli olacağını ve Türkiye’deki potansiyeli Suudi Arabistan’a göstermek bakımından katkı sağlayacağını hatırlattı.

Dünya hurma ihracatının büyük bir kısmını gerçekleştirdiklerini belirten Bakan er-Rabia, "Türkiye'de her ne kadar hurmalarımıza büyük bir talep olsa da, ihracat konusunda biraz sıkıntımız var. Bunun da nedeni uygulanan yüzde 25'lik gümrük vergisidir. Suudi Arabistan tarafına baktığımızda Türkiye'den gelen ürünlere uygulanan gümrük vergilerinin düşük bir seviyede olduğunu görüyoruz." şeklinde konuştu.

Bakan Tüfenkci, vergi oranlarına ilişkin olarak neler yapılabileceği konusunda Ekonomi Bakanlığı ile görüşeceklerini söyledi.

Görüşmede, ticaret merkezlerinin kurulması ve elektronik ortamda menşe bilgilerinin paylaşımı hususunda görüş birliğine varıldı. Özellikle elektronik bilgi paylaşımı konusunda detaylı çalışma yapılabileceğini ve elektronik veri paylaşımının önemli olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, bu konuda iki ülke arasında bir anlaşma imzalanabileceğini de sözlerine ekledi.

Görüşme sonunda basından gelen ve iki ülke arasında kurulması düşünülen ticaret merkezlerinin iki ülke ticaretinin artışına katkı sağlayıp sağlamayacağına dair görüşünün sorulması üzerine Suudi Arabistan Krallığı Ticaret ve Sanayi Bakanı Tevfik bin Fevzan er-Rabia, bu konuyu her iki taraf temsilcilerinin detaylı inceleyeceklerini ve ticaretin geliştirilmesine yönelik her tür adımı destekleyeceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr