Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gümrük / BAKAN TÜFENKCİ, İRAN BİLGİ İLETİŞİM VE TEKNOLOJİ BAKANI MAHMUT VAİZİ VE BERABERİNDEKİ HEYETLE BİR ARAYA GELDİ

BAKAN TÜFENKCİ, İRAN BİLGİ İLETİŞİM VE TEKNOLOJİ BAKANI MAHMUT VAİZİ VE BERABERİNDEKİ HEYETLE BİR ARAYA GELDİ

BAKAN TÜFENKCİ, İRAN BİLGİ İLETİŞİM VE TEKNOLOJİ BAKANI MAHMUT VAİZİ VE BERABERİNDEKİ HEYETLE BİR ARAYA GELDİ08.04.2016Gümrük Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İran Bilgi İletişim ve Teknoloji Bakanı Mahmut Vaizi ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Bakanlık Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda Bakan Tüfenkci,  İran'a açılan sınır kapılarında yenileme çalışmaları yaptıklarını belirterek, "Geçtiğimiz hafta Gürbulak sınır kapısında yerinde incelemelerde bulundum. Aksaklıkları gördüm. Orayı yıkıp, yeniden yapacağız" dedi.

İki ülke arasındaki sınır kapılarında yenileme çalışmaları yaptıklarını belirten Tüfenkci, "İran ziyaretinde de söz verdiğimiz gibi geçtiğimiz hafta Gürbulak sınır kapısında yerinde incelemelerde bulundum. Aksaklıkları gördüm. Orayı yıkıp, yeniden yapacağız inşallah. O süreçte de bazı tedbirleri alacağız." ifadesini kullandı.

Kapıköy sınır kapısını da yenileyeceklerini kaydeden Tüfenkci, "Onunla ilgili haziranda inşallah temeli atmış olacağız. Böylelikle Kapıköy'ü de bitirdiğimizde alternatif bir kapıyı oluşturmuş olacağız diye düşünüyorum. Ayrıca, gümrükler alanında işlemleri hızlandırmak açısından (elektronik ortamda ) bilgi paylaşımını da önemsiyoruz." diye konuştu.

İran'ın Türkiye açısından önemli bir ülke olduğuna dikkati çeken Tüfenkci, "İki ülkenin halklarının kaderlerinin hep ortak olduğunu düşünüyorum. Bu coğrafyanın huzuru ülkelerimizin ve dünyanın da huzuru demektir. Bu da bizim her alanda daha hızlı hareket etmemizi ve somut adımlar atmamızı zorluyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bölgedeki sorunların çözümünde en geçerli yol diyalog

Uluslararası boyutta önemli kırılmaların yaşandığı bir dönemden geçildiğini ifade eden Tüfenkci, terörün küreselleşerek daha geniş coğrafyalara yayıldığını ve terörden en fazla etkilenenlerin başında yine bu coğrafyadaki ülkeler olduğunu söyledi.

Tüfenkci, Türkiye olarak bölgedeki sorunların çözümünde karşılıklı diyalog ortamının en geçerli yol olduğunu belirterek, "Bunun, diğer dış güçlerin müdahalelerini de engelleyecek önemli unsurlardan biri olduğunu düşünüyorum." ifadesini kullandı.

İki ülke arasındaki ticaretin artırılması gerektiğini vurgulayan Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Bu konuda iki ülkenin de güçlü iradesinin olduğuna inanıyorum. Bu noktada ticaretin önündeki engelleri kaldırmak ve ulaştırma alanındaki sorunları gidermek bizlere düşen görevler arasındadır. İki ülkenin potansiyeline baktığımızda gelinen ticari noktayı yeterli görmüyorum. Bu çerçevede geçtiğimiz yıl imzalanan tercihli ticaret anlaşması büyük fırsatlar sunuyor ancak uygulamadaki birtakım aksaklıkları gidermek gerekiyor. İnşallah gerek Ankara'da, gerek Konya'da yapılacak KEK toplantılarında bu sıkıntıların da üzerinde durulur ve çözüm bulunabilir. İstiyoruz ki iki ülkenin ticaret hacmi artsın. Gerek doğal kaynaklar noktasında, gerekse turizm noktasında ilişkiler artarak devam etsin."

Bakan Tüfenkci, İslam ülkelerindeki ticaret fırsatlarını iki ülkenin birlikte değerlendirebileceğini belirterek, bu konu üzerinde çalışılması gerektiğine işaret etti.

Türk iş adamı ve nakliyecilerin İran'da karşılaştıkları bazı sorunları da dile getiren Tüfenkci, İran tarafından bu sorunların çözümü noktasında çalışma yapılmasını gerektiğini ifade etti.

Konuk Bakan Vaizi, “iki ülke arasındaki ticaret hacminin 30 milyar dolara çıkması hayal değil.”

İran Bilgi İletişim ve Teknoloji Bakanı Vaizi de iki ülke arasındaki ticaret hacminin 30 milyar dolara çıkması gerektiğini, bu hedefin de hayal olmadığını söyledi.

İki ülkenin bu hedefe ulaşması için yeterli kapasiteye sahip olduğunu dile getiren Vaizi, "Bu kapsamda hep beraber çalışılması gerekiyor. Emin olmanızı isterim ki sizin güzel ruhunuz sayesinde sorunların hepsi çözülecektir." dedi.

İki ülkenin çok fazla ortak yönü olduğunu belirten Vaizi, "Bizim ortak yönlerimiz, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi noktasında bize çok büyük bir sermayedir. Kardeşler arasında bile sorunlar olabiliyor ama bu hiçbir zaman onları kardeşlikten ayıramaz. Biz sizinle iki kardeş gibiyiz. Bunu tarihimiz de onaylar. Çok güvenilir bir sınırımız var, bu çok büyük bir nimettir. İlişkilerimizde tüm alanlarda işbirliği içindeyiz. İran-Türkiye arasındaki iyi ilişkileri istemeyenler de vardır. Onlar da (ilişkilere) darbe vurmak için fırsat kolluyorlar. İkili ilişkilerimizin etkilenmesini istemiyoruz. Yaptırımlar döneminde ne kadar işbirliği içinde olduğumuzu unutmuyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr