Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / YENİ ULAŞTIRMA STRATEJİSİ İÇİN START VERİLDİ

YENİ ULAŞTIRMA STRATEJİSİ İÇİN START VERİLDİ

YENİ ULAŞTIRMA STRATEJİSİ İÇİN START VERİLDİ29.03.2016

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2023 hedefleri ve 2035 vizyonu dikkate alınarak hazırlanacak Türkiye'nin yeni ulaştırma stratejisinin, hava, deniz, kara ve demir yollarını kullanan yolcu ve sürücüler tarafından belirleneceğini söyledi.

Yıldırım, yaptığı açıklamada, 2035 hedefleri doğrultusunda ulaştırma ana planı oluşturma çalışmalarını başlattıklarını ifade ederek, havalimanları, tren garları, otobüs terminallerinde yolcular ile şehirlerarası yollarda sürücüler, yük taşıyan ağır vasıta ve hafif taşıt sürücüleriyle yapılacak anket sonucuna göre ulaştırma stratejisinin belirleneceğini bildirdi. Söz konusu anket çalışmalarının Türkiye'nin 49 ilinde 110 noktada gerçekleştirileceğini belirten Yıldırım, "Anket çalışmasında görev alan uzman ekipler, Türkiye’nin her noktasında karşınıza çıkabilir. Vatandaşlarımız, ayıracakları 5 dakikayla daha konforlu daha güvenli bir ulaşıma kavuşacak. Ulaşım anketi ekibinde bulunan anketörlerin üzerinde kimlik bilgilerinin yer aldığı yaka kartları bulunacak. Sahadan aldığımız geri dönüşler gelecekteki ulaştırma koşullarının iyileştirilmesi için oldukça önemli olacak" diye konuştu.

Türkiye’nin 2035 yılına uzanan ulaştırma hedeflerinin şekilleneceği Ulusal Ulaştırma Ana Planı Projesi'nin startının verildiğini belirten Yıldırım, proje süresince özel sektörden kamuya, ulusaldan yerele bütün taraflara çeşitli görevler düşeceğini kaydetti. Yıldırım, proje kapsamında bakanlığın elindeki bilgi ve veri setleri yanında, nüfus ve göç hareketlerinden, turizm ve sanayi stratejilerine kadar bütün temel sektörlerin veri ve hedeflerinin de göz önünde bulundurulacağına dikkati çekerek, bu verilerin yanında sahaya inilip vatandaşın görüşlerinin de alınacağını bildirdi. Yıl boyunca 315 bin anket gerçekleştirip mevcut ulaşım tercihlerini ve hareketliliğini doğru analiz etmeye gayret göstereceklerini vurgulayan Yıldırım, "Türkiye’nin tüm ulaştırma türlerini kapsayan en büyük saha araştırması 28 Mart'ta başlayacak ve eylül ayının ilk haftasında tamamlanacak" dedi.

Kaynak: lojistikhatti.com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr