Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gümrük / İŞLEMLER AZALDI, İHRACAT HIZLANDI

İŞLEMLER AZALDI, İHRACAT HIZLANDI

İŞLEMLER AZALDI, İHRACAT HIZLANDI29.03.2016

Sınır kapılarında işlem sürelerini kısaltan projelerin hayata geçirilmesi ile ihracat beyannamelerinin yüzde 65'inin işlemleri ilk 1 dakikada sonuçlandırıldı.

Türkiye'de ticaretin daha güvenli ve hızlı yapılması amacıyla bürokratik işlemleri azaltan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bu çerçevede geliştirdiği projelerle birçok yeniliği de hayata geçirdi.

Dış ticaretin kolay yapılmasına imkan sağlayan "Tek Pencere", "Tek Durak" ve "Yetkilendirilmiş Yükümlü" gibi uygulamalar ile ihracat işlemlerine hız katan Bakanlık, Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda daha fazla ihracatın, daha kısa sürede yapılmasına mümkün hale getirme noktasında önemli adımlar attı. Söz konusu çalışmalar neticesinde 2002'de ihracat beyannamelerinin yüzde 3'ünün işlemleri ilk 1 dakikada sonuçlandırılır durumdayken, bu oran 2015'te yüzde 64'e ulaştı. Bu yılın ocak ayında gümrük işlem sürecinin başladığı andan itibaren işlem gören ihracat beyannamelerinin yüzde 64'ü, şubatta ise yüzde 65'inin işlemleri ilk bir dakikada sonuçlandırılarak ülkeyi terk edebilir duruma geldi.

Bir yandan Türkiye'de yasal ticareti kolaylaştıran politikaları yürürlüğe koyan Bakanlık, diğer yandan yasadışı ticaretle daha etkin mücadele etme noktasında önemli projelere imza attı.

Bu kapsamda gümrük kapılarındaki tüm güvenlik tedbirlerini gözden geçirilirken, kaçakçılığın her türlüsü ile mücadele etme noktasında olası risklere karşı gerekli önlemlerin alınmasına devam ediliyor. Özellikle Suriye kapılarına yapılan personel ve teçhizat takviyesinin yanı sıra eşyaların da fiziki muayenesi yapılırken, geçişlerde yüz tarama sistemi, yoğunluk ölçüm cihazları, radyoaktif madde kontrolü sağlayan sistemler gibi araçlar kullanılıyor.

Kaynak: dunya.com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr