Karayolu

KÖRFEZ GEÇİŞ KÖPRÜSÜNDE DENİZ ÜZERİNDEKİ İLK TABLİYE 15 OCAKTA YERLEŞTİRİLECEKKÖRFEZ GEÇİŞ KÖPRÜSÜNDE DENİZ ÜZERİNDEKİ İLK TABLİYE 15 OCAKTA YERLEŞTİRİLECEK05.01.2016Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en önemli geçiş noktası olan İzmit Körfez Geçişi Köprüsü'nde deniz üzerindeki ilk tabliyenin 15 Ocak'ta yerleştirileceği belirtildi.

İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en önemli geçiş noktası olan İzmit Körfez Geçişi Köprüsü'nde deniz üzerindeki ilk tabliyenin 15 Ocak'ta yerleştirileceği bildirildi.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edilen Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil) Otoyolu Projesi, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometreyi kapsıyor. Bu projenin en önemli ayaklarından biri olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında çalışmalar aralıksız sürüyor. Köprü kulelerinin tamamlanmasının ardından iki yaka arasında ana kablo döşenmesi için çalışmalar geçen yıl Şubat ayında başlamıştı. Kılavuz kablo çekilmesinin ardından ana kablo döşenmesi için kurulan kedi yolu, geçen yıl Mart ayında meydana gelen kaza nedeniyle kopmuş ve İzmit Körfezi'nin bir süre gemi trafiğine kapatılmasına neden olmuştu. Japonya'dan gelen uzmanlar tarafından kopan kedi yolu yerinden indirilmişti.

Kazaya neden olan köprü kuleleri üzerinde parçaların yurt dışında tekrar yapılarak yerlerine yerleştirilmesinin ardından kedi yolunun yapımı gerçekleştirildi. Köprüde en son kara üzerindeki son tabliye dev yüzer vinç tarafından yerine yerleştirildi. Köprüde ana kablonun döşenmesi işlemi bitti. AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Twitter hesabında, deniz üzerindeki ilk tabliyenin 15 Ocak'ta yerleştirileceğini yazdı.

Tamamlandığında 3 gidiş ve 3 geliş toplam 6 şeritle hizmet verecek köprü, aynı zamanda dünyanın 4'üncü büyük asma köprüsü unvanını alacak. Köprü, İstanbul-İzmir otoyolunu 3,5 saate, Gebze-Orhangazi yolunu en kısa süreye indirmiş olacak. Aynı zamanda özellikle yaz ayları ile bayram tatillerinde, tatili İstanbul dışında geçirmek isteyenlerin kara yolları ile feribot iskelelerinde izdihamı biraz daha azalacak. Köprünün 2016 yılının Nisan ayında ulaşıma açılması planlanıyor.

Kaynak: Ulaşım Online

Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72