Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD 33. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

UTİKAD 33. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

UTİKAD 33. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI26.11.2015
Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği’nin (UTİKAD), 2015 yılı Genel Kurulu İstanbul’da gerçekleştirildi. Genel Kurul’a, İGA Havalimanı İşletmesi AŞ Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Soner Akkurt da davetli olarak katıldı.

UTİKAD Başkanı Turgut Erkeskin burada yaptığı konuşmada, son yıllarda Türkiye'de artan altyapı yatırımlarından lojistik sektörünün pozitif etkilendiğini belirterek, “Lojistik sektörü devasa büyüyor ve gelişiyor. Önümüzde ne kadar fırsat varsa o kadar da tehdittin mevcut olduğunu bilmeli ve hazırlıklı olmalıyız” dedi.

UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur’un açılışını yaptığı Genel Kurul’a çok sayıda üye ve davetlinin yanı sıra İGA Havalimanı İşletmesi AŞ Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Soner Akkurt da konuşmacı olarak katıldı.

İstanbul yeni havalimanı ve lojistik sektörüne etkilerine ilişkin bilgiler veren Akkurt, yeni havalimanı çalışmalarının aralıksız devam ettiğini ve ilk etabının 2018'in ilk çeyreğinde hizmete gireceğini belirtti.

Akkurt, 3’üncü Havalimanı’nda Türkiye’de ilk kez kargo şehri uygulamasını hayata geçireceklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan çok farklı bir kargo çalışma alanı oluşturuyoruz. Yeni havalimanındaki kargo alanı Atatürk Havalimanı'ndaki alanın 14 katı büyüklüğünde olacak. 1,5 milyon metrekare alan üzerinde lojistik sektörüyle ilgili tüm birimler aynı alanda bulunacak. Yolcu uçak alanlarının dışında 36 tane kargo uçağı için özel park alanları olacak. Bu proje hayata geçtiğinde Türkiye ilk kargo şehri uygulamasına kavuşacak.”

Firmalara da çağrıda bulunan Soner Akkurt, ofis ile depo alanlarına yönelik kiralama ve satın almaya ilişkin sürecin 2016 sonunda başlayacağını belirterek, ilgili kişilerin şimdiden projelerine çalışmaya başlaması gerektiğini söyledi.

“Atatürk Havalimanı’nın Tarifeli Uçuşlara Kapatılması Planlanıyor”


Soner Akkurt, yeni havalimanı açıldığında, Atatürk Havalimanı'nın tarifeli uçak seferlerine kapatılmasının planlandığını ifade etti.

Turgut Erkeskin: 3. Havalimanı’nda UTİKAD Olarak Yer Almak İstiyoruz

UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin de konuşmasında, lojistik sektörünün son yıllarda devasa bir büyüme içerisinde olduğunu belirterek, özellikle Türkiye’de artan altyapı yatırımlarının da pozitif etkisi olduğunu söyledi.

Erkeskin, büyümenin sadece beraberinde fırsatları getirmediğini yeni tehdit unsurlarını da oluşturduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Tüm dinamikleri birlikte değerlendirmeliyiz. Önümüzde ne kadar fırsat varsa o kadar da tehdidin mevcut olduğunu bilmeli ve buna hazırlıklı olmalıyız. UTİKAD olarak tüm faaliyetlerimizde üyelerimize yönelik fırsatları ve tehditleri değerlendirerek çalışmalar yapıyoruz. Bu doğrultuda Soner Bey’in verdiği bilgiler önemli ve UTİKAD olarak yeni havalimanında yer almalıyız. Bu havalimanı yeni kapasitesi ile sektörümüze önemli yükümlülükler getirecek. Türkiye’yi hava kargo alanında “Bölgesel Aktarma Merkezi” yapmak istiyorsak yeni havalimanında hava kargo acentelerine ait bir alanımız ve depomuz olmalı.”

Turgut Erkeskin, UTİKAD'ın yeni İstanbul havalimanını sabırsızlıkla beklediğini ve UTİKAD Yönetim Kurulu olarak ilk ziyaretlerini önümüzdeki günlerde İGA Havalimanı İşletmesi'ne yapacaklarını da belirtti.

“2015 Yılında Fazla İlerleme Sağlayamadık”

2015 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erkeskin, “Tüm sektörlerde olduğu gibi lojistik için de 2015 çok zor bir yıl oldu ve büyük sıkıntılar ile karşılaştık. Döviz kurlarındaki dalgalanma süreci bizleri oldukça zorladı. Diğer yandan AB ülkelerinin mülteci konusuyla beraber sınır kontrollerini arttırması karayolu filomuza da sıkıntılar yaşatmaya başladı. Bu kontroller özellikle tedarik zincirindeki akışları etkileyebilir ve etrafımızdaki fırsatları kaçırmamıza neden olabilir. Diğer yandan seçim süreçleri nedeniyle 2015 yılı sektörün beklentilerini karşılama açısında zayıf bir yıl olarak kaldı” dedi.

Yeni kabine üyelerini de tebrik eden Erkeskin, özellikle altyapı yatırımlarının arkasındaki isim olan Binali Yıldırım’ın yeniden Ulaştırma Bakanlığı görevine gelmesinin sektör için büyük bir şans olduğunu belirtti.

Ahmet Kartal Başarı Ödülleri Dağıtıldı

Lojistik sektörüne önemli katkılar sağlayan merhum Ahmet Kartal anısına her yıl verilen başarı ödülü bu yıl da 3 ayrı okulun 2014-2015 eğitim dönemi bölüm birincilerine verildi.

UTİKAD Başkanı Erkeskin tarafından İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Bölüm birincisi Enes Akyüz’e, İzmir Yaşar Üniversitesi Uluslararası Lojistik Yönetimi Bölüm Birincisi Aslınur Gündüz’e ve Mersin Üniversitesi Lojistik Bölüm Birincisi Aydın Akdoğan’a ödülleri takdim edildi.

Genel Kurul Toplantısı’nın sonunda, UTİKAD’da 20’ci yılını dolduran Batı Nakliyat, Konsped Uluslararası Taşımacılık ve Panalpina World Transport Nakliyat şirketi temsilcilerine şiltleri, UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin tarafından takdim edildi.