Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / ETİS, AVM VE MOBİLYA LOJİSTİĞİNDE DE BÜYÜYECEK

ETİS, AVM VE MOBİLYA LOJİSTİĞİNDE DE BÜYÜYECEK

ETİS, AVM VE MOBİLYA LOJİSTİĞİNDE DE BÜYÜYECEK24.11.2015
2015’i dağıtım lojistiğinde büyüme yılı ilan eden ve bu yönde yatırımlar yaparak güçlenen Etis Lojistik, 2016 yılına da iddialı hazırlanıyor. Dünyanın en önemli lojistik markalarının uluslararası buluşma noktası olan Logitrans Transport Lojistik Fuarı’na katılan Etis Lojistik, fuarda iş ortakları, müşterileri ve sektör oyuncuları ile bir araya geldi. İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşen fuarda Etis Lojistik, yeniliklerini ve hizmetlerini ziyaretçiler ile paylaştı. Etis Lojistik Genel Müdürü Erdal Kılıç, sektörün buluşma noktası olan Logitrans Transport Fuarı’na her yıl olduğu gibi bu yıl da katılarak müşterileri ve çözüm ortakları ile fuarda bir araya geldiklerini belirtti.

Son üç yılda ortalama yüzde 50 büyüdüklerini hatırlatan Erdal Kılıç, yılı 240 milyon TL ciro ile kapatmayı planladıklarını açıkladı. Bu yıl yüzde 15 büyüme öngördüklerini dile getiren Kılıç, 2015 yılında özellikle dağıtım lojistiği alanında gerçekleştirdikleri işbirlikleri ile güçlendiklerini kaydetti. Dağıtım lojistiğindeki ilk depo yatırımını İstanbul Esenyurt Kıraç’ta hayata geçirdiklerini hatırlatan Kılıç, altyapı ve IT yatırımlarını sürdürdüklerini belirterek, yakın zamanda Anadolu yakasında da benzer bir depo yatırımı planladıklarını açıkladı. Erdal Kılıç, 2016 yılında da su, içecek, zincir mağaza ve tarım lojistiğinden sonra AVM ve mobilya lojistiği alanlarında da yeni müşterilerle büyümeye devam edeceklerini bildirdi. Yurtdışı yatırımlarından da bahseden Erdal Kılıç, gelişmekte olan pazarlara odaklandıklarını kaydetti. Bu pazarlar olarak Çin, Afrika, Mısır ve Rusya’yı sayan Kılıç, bu pazarlar arasından Çin’e yönelik girişimlerinin olduğunu söyledi. 2016 yılında Türkiye’nin Çin’e yaş meyve satmaya hazırlandığını ifade eden Kılıç, “Bu aslında buradaki pazarın diğer endüstriyel ürünler için ne büyük fırsatlar barındırdığını gösteriyor. Etis Lojistik olarak 2016 yılında Çin’de bir yerel ortakla hareket ederek ihracatı kolaylaştırmak, lojistik altyapıyı düzenlemek ve ihracatçının bu pazara kolay erişimini sağlamak amacıyla görüşmeler yaptık. Çin pazarına dönük görüşmelerimizden çıkan ilk veriler öyle gösteriyor ki bir ortak platform oluşturarak ihracatçımızın Çin pazarına erişimini kolaylaştıracak ilk adımı 2016 yılında atmış olacağız. Bunu Çin’de bir lojistik merkez kurarak ve yerel bir partner ile de depolama ve dağıtım altyapısını organize ederek hayata geçireceğiz” açıklamasında bulundu.

2 BİN 600 NOKTAYA LOJİSTİK HİZMET SAĞLIYOR

Etis’in ilk olarak dökme ve endüstriyel yük lojistiği ile sektörde büyüyen ve kısa sürede bölgesel yaygınlık, operasyonel yetkinlik ve insan kaynağı olarak bugünkü büyüklüğüne ulaştığını kaydeden Erdal Kılıç, Etis’in bugün 30 farklı noktada lojistik operasyon yapabilme yeteneğiyle ülke coğrafyasında ciddi bir lojistik erişim gücüne sahip olduğunu söyledi. Kılıç, “Etis, bu coğrafi operasyonel yaygınlık avantajı ve organizasyon kabiliyeti ile aynı anda tüm Türkiye’de 2 bin 600 farklı noktaya lojistik erişim sağlayabiliyor” dedi. Etis’in entegre lojistik ve dağıtım lojistiği olmak üzere iki temel faaliyet alanında çalıştığının altını çizen Erdal Kılıç, entegre lojistikte daha çok endüstriyel dökme hammadde veya yarı mamul taşıdıklarını söyledi. Dağıtım lojistiği tarafında ise biraz daha tedarik zinciri ve depo yönetimi ile şehir içi dağıtıma odaklandıklarını dile getiren Kılıç, “Etis gerek özmal filo araçları ve gerekse piyasadan kontratlı olarak çalıştığı 20 binden fazla alt yüklenicisi ile lojistik pazarında hızlı ve optimum çözüm sunmada önemli bir taşımacılık havuzuna sahip. Günlük 10 bin tonun üstünde yük taşıma kapasitesi ile günde dünyayı 4 defa dolaşacak kadar yolu bu büyük havuzla gerçekleştirebiliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Lojiport
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr