Karayolu

BULGARİSTAN İLE YAPILAN KUKK TOPLANTISINDA ÖNEMLİ KARARLAR ÇIKTIBULGARİSTAN İLE YAPILAN KUKK TOPLANTISINDA ÖNEMLİ KARARLAR ÇIKTI27.10.2015
Türkiye ile Bulgaristan arasında 13-14 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen ve Türkiye heyetine Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, Bulgaristan heyetine ise Bakan Yardımcısı sayın Antov Ginev’in başkanlık ettiği KUKK Toplantısında, Bulgaristan üzerinden gerçekleştirdiği taşımalarda karşı karşıya kaldığı sorunlar gündeme getirildi.

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki:
 

32.000 İkili

250.000 Transit

17.500 Boş Girip Yük Alma

1.100 Üçüncü Ülke

mevcut geçiş belge kotaları korunurken, Türkiye taşımacılarına uygulanan, zaman ve maddi kayıplara neden olan uygulamalara çözüm arandı.
 

Söz konusu KUKK Toplantısı'nda Türkiye heyeti tarafından dile getirilen ve çözüm talep edilerek iki ülke arasındaki imzalanan protokole eklenen hususlar şu şekilde:

 
Türk araçlarınca sunulan geçiş belgelerinin kabul edilmediği durumlarda Bulgaristan makamlarının belge satışı yapmaksızın aracın geçerli yeni bir belge getirmesine müsaade edilecek.

Türk araçlarının teknik servis ihtiyacı doğduğu durumlarda, taşımacılara kendi yedek parçalarını getirmelerine, istedikleri servisten hizmet alabilmelerine imkan tanınacak.

Bulgaristan’ın Kapitan Andreevo Sınır Kapısında yaşanan beklemeleri önleyebilmek adına 20 yeni memur ataması yapılacak ve mevcut aktif peron sayısı 2 yeni peron hizmete sokulacak.

Yol üzerindeki kontrollerde olası ceza uygulamalarında, araçlar ödeme noktalarına yönlendirilmeyecek ve mobil POS cihazları ile cezanın kesildiği yerde ödeme imkanı sağlanacak.

Her iki ülkede uygulanmakta olan dezenfeksiyon uygulamalarının karşılıklı olarak kaldırılması adına iki ülkenin Ulaştırma Bakanlıkları girişimde bulunacak.

Ayrıca Türkiye tarafından dile getirilen ve çözüm talep edilen diğer hususlarda:

UBAK süre kısıtlamaları ile ilgili Türk araçlarının yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi ve uygulama hatalarının önüne geçilmesi adına Bulgaristan makamlarınca tedbir alınması,

Analiz ücretleri ile ilgili oluşan yüksek maliyetlerin düşürülmesi,

Sınır kapılarında yaşanan beklemeler nedeniyle oluşan sürüş ve dinlenme kural ihlalleri ve karşı karşıya kalınan cezaların önüne geçilmesi adına sınır geçiş süreçlerinin hızlandırılması,

Bulgar makamlarınca yapılan kontrollerde yaşanan zaman kayıpları ve karşı karşıya kalınan cezaların yüksekliği,

Bulgaristan üzerinden yapılan transit taşımalarda ödenmekte olan ücretlerin haksızlığı ve kaldırılması gerekliliği,

Her iki ülke taşımacılarının birbirlerinde yaptığı ödemelere ilişkin KDV iade imkânının sağlanabilmesi, şeklinde oldu.

Kaynak: Ulaşım Online
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72