Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Dünyadan / BAKÜ TİFLİS KARS DEMİRYOLU İLE ÇİN’DEN AVRUPA’YA YÜK TAŞINABİLECEK

BAKÜ TİFLİS KARS DEMİRYOLU İLE ÇİN’DEN AVRUPA’YA YÜK TAŞINABİLECEK

BAKÜ TİFLİS KARS DEMİRYOLU İLE ÇİN’DEN AVRUPA’YA YÜK TAŞINABİLECEK15.09.2015
Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, inşası devam eden Bakü Tiflis Kars demiryolunun hizmete açılmasıyla Çin’den Avrupa’ya güvenilir ve tasarruflu taşımalar yapılabileceğini söyledi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (TDKÜİK) Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan Memmedyarov, ”Gelecek yıl için inşasının tamamlanması beklenen Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının kullanıma açılması Çin’den Avrupa’ya geçiş güvenilir, zaman açısından tasarruflu yolcu ve yük taşımalarının gerçekleşmesine imkan sağlayacak. Ülkelerimizin transit potansiyelini artıracak ve ekonomimiz için istikrarlı gelir kaynağı olacak”dedi.

Azerbaycan’ın her zaman Hazar Denizi enerji kaynaklarının Batı pazarlarına nakli için kendi altyapısını önerdiğini söyleyen Memmedyarov, “Bugün Azerbaycan, Güney Gaz Koridoru gibi önemli enerji rojelerinin girişimcisi ve uygulayıcısıdır” ifadesini kullandı.

Kaynak: Lojiport
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr