Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / UPS’İN 1. ÇEYREK HİSSE BAŞINA KAZANCI %14 ARTTI

UPS’İN 1. ÇEYREK HİSSE BAŞINA KAZANCI %14 ARTTI

UPS’İN 1. ÇEYREK HİSSE BAŞINA KAZANCI %14 ARTTI07.05.2015UPS (NYSE:UPS) 2015 yılı ilk çeyrek seyreltilmiş hisse başına kazancını önceki yıla göre %14 artış göstererek 1,12 Dolara çıktığını duyurdu. Faaliyet kârı tüm üç segmentin katkısıyla %11 artarak 1,7 milyar Dolara yükseldi. Gelir yönetim faaliyetleri ve Uluslararası gönderilerdeki sağlam büyüme, faaliyet kârında büyümeyi tetikledi.

Toplam bildirilen gelir 14 milyar Dolarla geçen yılın aynı çeyreğine göre %1,4 artış gösterdi. Döviz kuru değişiklikleri düzeltildikten sonra ise gelir artışı %3,6 oldu.

UPS CEO’su David Abney, “ilk çeyrek sonuçları, devamlı olarak gerçekleştirdiğimiz yatırımlar ve gelir yönetimi girişimlerimizden olumlu yönde etkilendi” diye konuştu. “Bu faaliyetler müşterilerimize ve paydaşlarımıza yüksek değer getirdi. Şirketin uzun vadede finansal hedeflerine ulaşması yolunda ilerliyoruz.”

Toplam şirket gönderileri %9,4’lük Avrupa ihracat büyümesi öncülüğünde, %2,8 oranında artarak 1,1 milyar pakete ulaştı.

Nakit Akışı

31 Mart’ta sona eren üç aylık dönemde UPS, 2,4 milyar Dolarlık serbest nakit akışı sağladı. Şirket önceki yıla göre hisse başına %9,0’lık artışla 636 milyon Dolar kar payı ödedi. Şirket, aynı zamanda, yaklaşık 680 milyon Dolar değerindeki 6,7 milyondan fazla hisseyi yeniden satın aldı.

ABD Yurt İçi Paket Gönderimi

ABD Yurt içi ilk çeyrek gelirleri %3,8 artışla 8,8 milyar Dolara yükseldi. Günlük paket hacmi, %12 oranında büyüme sergileyen Ertelenmiş Havayolu hizmeti ve %7,0’lık artış gösteren UPS SurePost faaliyetlerindeki büyümenin etkisiyle %2,4 yükseldi. Şirket bazı düşük getirili sözleşme yenilemelerini gerçekleştirmemeyi tercih ederken, gönderi artış oranları yavaşladı.

Paket başına toplam gelir, özellikle UPS Karayolu hizmeti getirisinin %3,1 artmasıyla, %1,3 artış gösterdi. Baz orandaki artışlar düşük yakıt ek ücretlerinde yaklaşık 200 baz puanlık azalmayı fazlasıyla dengeledi. Geçtiğimiz 29 Aralık’ta uygulanan boyutsal ağırlık fiyatlandırmasının genişletilmesi de daha yüksek getirilere katkı sağladı.

Faaliyet kârı önceki yıla göre %11 artarak 1,0 milyar Dolara ulaştı. Faaliyet marjı verimlilik artışlarının etkisiyle 70 baz puan büyüdü.

Uluslararası Paket Gönderimi

Uluslararası faaliyet kârı önceki yıla göre %14 artarak 498 milyon Dolara ulaştı. Paket hacim artışı, fiyatlandırma çalışmaları ve düşük yakıt harcamasının tamamı daha fazla kârlılığa katkıda bulundu. Faaliyet kâr marjı 280 baz puan büyüyerek %16,8’e yükseldi.

Toplam Uluslararası gelir, raporlanan %5,0’lık düşüşe kıyasla, kur değişiklikleri hesaba katılmaksızın çeyreğe yönelik %2,4 artış elde ederek 3,0 milyar Dolara ulaştı. Düşük yakıt ek ücretleri de gelir artışına katkı sağladı.

Worldwide Export (Dünya Çapında İhracat) kazancı, kur değişiklikleri hesaba katılmaksızın %5,2 azalırken, bu azalmanın çoğunluğu yakıt ek ücret gelirlerinde yaklaşık 300 baz puanlık azalmadan kaynaklandı. Ürün karması değişiklikleri ve daha güçlü bölge içi gönderi artışı da daha düşük getiriye katkıda bulundu.

İhracat gönderileri, Avrupa’da %9,4’lük büyümenin etkisiyle %6,7 oranında arttı. Avrupa’da, UPS İhracat hacmi son 10 yılda yıllık yaklaşık %9 oranında büyüme kaydetti.

Tedarik Zinciri ve Nakliye

Dağıtım ve UPS Freight faaliyetlerindeki büyümenin etkisiyle segmentteki gelirler %1,3 artarak 2,2 milyar Dolara ulaştı. Gelir artışı, döviz kurları ve yakıt ek ücret gelirlerindeki azalma ile düştü. Faaliyet kâr marjı, 151 milyon Dolarlık faaliyet kârının bir sonucu olarak %6,9’a yükseldi.

Forwarding gelirleri kur değişiklikleri ve gelir yönetimi faaliyetleri nedeniyle azalmasına rağmen, kârlılık geçen yılın aynı dönemine göre arttı. West Coast liman terminallerindeki yoğunluk pek çok Denizyolu Taşımacılık müşterisi için zorluk yarattı. UPS portföyünün esnekliği müşterilere denizyolu taşımacılık gönderilerini hızlandırmalarını veya etkilenmeyen limanlara yön değiştirmelerini sağladı.

Sağlık ve Perakende sektörlerinde daha fazla müşteri UPS tedarik zinciri uzmanlığının faydalarını keşfederken, dağıtım faaliyeti satışlarda sağlam bir büyüme gerçekleştirdi. Faaliyet kârı ve marjı teknoloji ve altyapıya yapılan devamlı yatırımlarla sınırlıydı.

UPS Freight gelirleri LTL ve Ground Freight Pricing (Kara Taşımacılığı Fiyatlandırması) ürünlerindeki artışın sonucunda %2,3 yükseldi. Düşük yakıt ek ücretleri de gelir artış oranına katkı sağladı. Günlük LTL gönderileri önceki yıla göre %3,5 arttı.

Genel Bakış

UPS CFO’su Kurt Kuehn, “Uluslararası çaptaki olumlu ivme, gelir yönetimindeki kazanımlar ve ABD’de elde edilen verimlilik iyileştirmeleri tüm üç iş segmentimizde sağlam bir performans elde etmemizi sağladı” diye konuştu. “2015’te seyreltilmiş hisse başına kazancın, 2014’teki düzeltilmiş sonuçlara göre %6–12 artarak 5,05 ila 5,30 dolara ulaşma planımızı sürdürüyoruz.”

Kaynak: Lojistiknews.com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr